Lipiec 22 2018 14:25:11
ROZMOWY Z...
*Gabriela Kotkowiak
*Jerzy Sobera
*Rudolf Fronczek
*Bronisław Machoń
*Karolina i Adam Krawczyk
*Bogusław Poważa
Orzegów
*** Powrót do strony głównej

Historia
Orzegowianie
Orzegów 1939 -1945
Parafia
Sport
Informator
*Ulice Orzegowa
Powspominajmy
Galeria Zdjęć
*Orzegów - galeria zdjęć

*Z orzegowską faną przez świat
FILMOTEKA ORZEGOWSKA
*nagrania filmowe


prezentacja zdjęć
*Orzegów,,,ja w sobie go mam (piosenka)
*Orzegów-prezentacja
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 187
· Najnowszy użytkownik: robi2
Statystyki
statystyka
pogoda w Orzegowie
*Pogoda
Przetłumacz stronę

Ulice Orzegowa
ULICE ORZEGOWA
Patroni ulic Osiedla Powstańców Śląskich
Walenty FojkisFojkis Walenty (1894-1950)-przywódca powstańczy.Urodzony w Katowicach.Do 1914 roku.Do 1914 r.członek TG ,,Sokół”Podczas I Wojny w armii niemieckiej.Z powodu odniesionych ran na froncie francuskim (pod Lens)skierowany na leczenie do Wielunia.Tam w ścisłych kontaktach z POW (Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska)-(doradca wojskowy)W 1919 roku szkoła podchorążych w Warszawie , skąd przydzielony do 17 Pułku Piechoty .WLutym 1920 roku urlopowany na Górny Śląsk celem wzięcia udziału w akcji plebiscytowej.Powierzono mu funkcję d-cyokręgu V (bytomsko-tarnogórskiego.POW G.ŚL, a po reorganizacji(VI1920)d-cy okręguVII (pszczyńsko-katowickiego)Jako pierwszy wyruszył ze swoim oddziałem do II PowstaniaOd grudnia 1920 do kwietnia1921 komendant POW G.ŚLw pow.katowickim .Podczas III Powstania d-ca pułku katowickiego .Po podziale Górnego Śląska naczelnik gminy w Michałkowicach .Członek Chd z ramienia którejzostaje posłem na SejmRP i Sejm Śląski.Od 1926 roku zwolennik sanacji.Aktywnyw ZPŚL.Organizator Ochotniczych OddziałówPowstańczych .Po kampanii wrześniowej w PSZ na zachodzie .Zmarł w Edynburgu .Autor szkiców wspomnieniowych .Odznaczony m.in. orderem Virtuti Militari Vklasy

Konstanty Latka

Konstanty Latka (1845-1919) górnik , uczestnik Powstania Styczniowego1863/64 .Przed I Wojną Światową był bibliotekarzem pierwszej polskiej biblioteki w Orzegowie .

Ludwik Piecha
Piecha Ludwik 1891 -1943 powstaniec, robotnik z Orzegowa.W 1919 r.zaprzysiężony w POW G.Śl Podczas I Powstania walczył między Rybnikiem a Zebrzydowicami.Uczestnik II Powstania.W III – w szeregu pułku rybnickiego Janusza Wężyka. W okresie kampanii plebiscytowej należał do plutonu ochrony polskich zebrań i wieców. W latach międzywojennych pracował w ZPŚl W IX 1939 r.w Ochotniczych OddziałachPowstańczych pod d-ctwem Nikodema Sobika walczył w obronie Rybnika .Z chwilą wkroczenia wojsk niemieckich uszedł w głąb Polskii osiadł w Stalowej Woli gdzie brał udział w ruchu konspiracyjnym.Aresztowany i rozstrzelany

Jan Wanior

Wanior Jan(1901-41)-powstaniec.Uczestniktrzech powstań,aktywny podczas akcji plebiscytowej.W okresie międzywojennym mieszkał w Orzegowiei pracował jako sztygar na kopalni.Tamże prezes ZPŚl, członek ZOKZ.Po wkroczeniu Niemców do Polski wywieziony do obozu pracy.W XII1940 aresztowany i osadzony w więzieniu w Bytomiu, następnie w Oświęcimiui Mathausen , gdzie zmarł.

Antoni Zieliński

-Zieliński Antoni (1897-1977)- diałacz plebiscytowy,powstaniec ur. w Rudzie w rodzinie robotniczej.Po ukończeniu szkoły ludowej pracowałw kopalni ,,Godulla”(Paweł)w 1916 w armii niemieckiej na froncie zach.na terenie Francji dostał się do niewoli, skąd przeszedł w szeregi armii gen.Hallera. W 1920 r.rozkazem MSWojsk,urlopowany na Górny Śląsk.uczestnik IIPowstania .Podczas kampanii plebiscytowej pracował w Wydziale Organizacyjnym PK Pleb.W okresie IIIPowstania brał udział w walkach na froncie centralnym m.inpod Górą Św.Anny.W latach międzywojennych pracownikadministracji samorządowej w Lipinach .Tamże w 1945 rokuwstąpił do MO.W 1948 -62 zatrudniony w Krapkowickich ZakładachCelulozowo-Papierniczych.członek ZBoWiD.Odzn.ŚląskimKrzyżem Powstańczym,Krzyżem Kawalerskim OOP

Jerzy Ziętek


Jerzy Ziętek, ps. Jorg (ur. 10 czerwca 1901 w Szobiszowicach, ob. dzielnica Gliwic, zm. 20 listopada 1985 w Zabrzu) – polski dowódca wojskowy, generał brygady Wojska Polskiego, działacz partyjny, państwowy i społeczny, członek Komitetu Centralnego PZPR (1964–1981), przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach (1964–1973), wojewoda śląsko-dąbrowski (1945–1950), wojewoda katowicki (1973–1975), członek Rady Państwa (1963–1980), zastępca Przewodniczącego Rady Państwa (1980–1985), poseł na Sejm II RP (1930–1935) i na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL, II, III, IV, V, VI, VII i VIII kadencji, prezes Związku Weteranów Powstań Śląskich, wiceprezes Rady Naczelnej Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (1949–1985). W latach 1919–1921 aktywny jako działacz niepodległościowy na Śląsku, według oficjalnej propagandy i wspomnień uczestnik powstań śląskich


------ Ulice ;Huloka , Przelotowa
ulica Huloka
Poprzednia nazwa; Ignacego Krasickiego
Ulica mierząca 133 metry.Patron ulicy Adam Hulok by założycielem powstałego w Orzegowie w 1908 roku Towarzystwa śpiewu ,,Chopin".
ulica Przelotowa
poprzednia nazwa Poprzeczna
ulica mierzy 50 metrów

Ulice;Gliwicka , Janty , Puszkina , Skalna
Ulica Gliwicka (poprzednie nazwy ; Gleiwitz Str.* Daszyńskiego) ma 248 metrów.W latach międzywojennych przy ulicy Gliwickiej 11 była restauracja z dużą salą w której miedzy innymi odbywały się przedstawienia teatralne. Restauracja ta należaża do Piotra Glucha ,od 1937 roku do Adolfa Schoedena.W budynku tym znajdowały si również pokoje gościnne w których można było nocować.
Ulica Janty (poprzednie nazwy ; Teich Str. * Stawowa ) ma 265 metrów
Ulica Puszkina (poprzednie nazwy ;Wojciecha Korfantego * Horsta Wessela * Kerssenbrock Str.) ma 220 m. Przy ulicy Puszkina 7 mieści się powstały 20 lat temu Dom Opieki Społecznej ,,Senior"
Ulica Skalna (poprzednia nazwa ; Steingasse) ma 116 metrów

Ulice ; Jaracza Wysockiej
poprzednia nazwa obydwu ulic ; Gartensiedlung
Po przedstawieniu ulic tych bardziej znaczących w naszej dzielnicy ,następne te mniejsze ukazywane będą w połączeniu z innymi wywodzącymi się z tego samego obszaru . Wyjątkowo trafnie można było skojarzyć ulice Jaracza i Wysockiej ze swoją charakterystyczną zabudową domków jednorodzinnych z dosyć nietypowymi zadaszeniami .Obszar na którym znajdują się te dwie liczące po ok.200 metrów ulice nazwano osiedlem ogrodniczym .Osiedle to powstało w latach międzywojennych .W okresie okupacji osiedle to nazwano Gartensiedlung.Na przedłużeniu ulicy Wysockiej w latach 80-tych powstały bloki mieszkalne .

Ulica Grunwaldzka
poprzednie nazwy; Schluchter Str.* Wolności
Ulica długości 190 m łącząca ulicę Bytomską z ul. Hlonda . Nigdzie tak jak na tej ulicy w Orzegowie nie widać tylu zaniedbań ze strony administratora zarządzającego tutejszymi budynkami .Wizerunek tej ulicy jest o tyle istotny ,że przemierzana ona jest dosyć często od strony osiedla przez przybyłych na różne okoliczności kościelne (komunie,wesela,święta) gości spoza Orzegowa.Z pewnością w tej chwili jest to ulica wymagająca gruntownej kosmetyki która by poprawiła w znacznym stopniu jej wygląd estetyczny.Z czasów przeszłości należy wspomnieć o istniejącej kiedyś przy tej ulicy sali koncertowo-balowej najpierw własności p.Pyki następnie p. Smyrczka .Odbywało się tam wiele przedstawień teatralnych ,operetkowych,występów estradowych ,różnych akademii, zabaw , itp. Co roku w okresie karnawałowym uczniowie wszystkich szkół orzegowskich brali tam udział w kolorowych balach przebierańców..Tragiczną sławę tej ulicy przyniosły pożary które na przestrzeni lat dotykały tamtejsze budynki .W płomieniach zginęło kila osób w tym również dzieci.

Ulica Młodego Górnika
(poprzednie nazwy ; Sand Str.* Górna)
Boczna ulica A.Hlonda , mierzy 188 metrów. Spośród charakterystycznej jednolitej zabudowy familoków wyróżnia się budynek Zakonu Sióstr Elżbietanek , który w 2005 roku obchodził 100- lecie swego istnienia . Na zorganizowanym wówczas festynie na terenie przyklasztornym obok programu artystycznego przygotowano również pokaz zdjęć przedstawiających historię tego Domu Zakonnego.Na terenie klasztoru prowadzone jest od wielu lat przedszkole. Siostry Elżbietanki oprócz pracy w przedszkolu zajmują się również katechizacją oraz różnymi pracami w kościele

Ulica Orzegowska
(poprzednie nazwy; Banhof Str. * Dworcowa )
Poprzednia nazwa ulicy wywodzi się z faktu, że kiedyś była to ulica na której mieścił się dworzec kolejowy stacji Orzegów.Już w roku 1859 zatrzymywały się tu pociągi kursujące na trasie Chebzie - Tarnowskie Góry, w roku 1900 z tutejszej stacji można się było dostać do Bytomia. Pociągi kursowały tu nawet w okresie międzywojennym i w czasie okupacji. W roku 1945 Orzegów stał się końcową stacją na trasie Katowice Ligota - Orzegów. Po raz ostatni pociągi osobowe zatrzymywały się tu w roku 1966.W tym czasie wyburzono budynek tutejszego dworca . Dla nas wszystkich ulica Orzegowska kojarzona jest często z wiaduktem kolejowym , który stał się miejscem bardzo charakterystycznym dla tej części dzielnicy .W 1939 roku most ten został wysadzony przez powstańców w powietrze i odbudowano go dopiero w 1951 roku. Dokładnie w czasie w którym opisuję losy tego mostu w zasadzie można powiedzieć , ze jego historia dobiegła końca , Właśnie niedawno został zdemontowany, w tym samym miejscu ma powstać nowy wiadukt ,którego oddanie przewidziane jest na ostatni kwartał przyszłego 2007 roku.
Tuż przy moście stoi budynek byłej szkoły górniczej obecnie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ponadgimnazjalnych im. Herberta Hoovera , od tego roku w liceum tym otwarto dwie klasy o profilu wojskowym , który jak się okazało spotkał się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży pragnącej się kształcić w tym kierunku . Od chwili powstania tego wydziału na ulicach Orzegowa , często nasza uwagę przykuwają młodziutkie osoby ubrane w mundury wojskowe i trzeba przyznać że szczególnie dziewczyny (których w szkole na tym kierunku jest 19) prezentują się w tych mundurach wyjątkowo elegancko.
Przy ulicy Orzegowskiej na szczególną uwagę zasługuje stary cmentarz orzegowski powstały w 1894 roku. Na cmentarzu tym między innymi znajduje się grób Konstantego Latki - uczestnika Powstania Styczniowego (1863rok) a także groby powstańców śląskich .Tutaj też znajduje się zbiorowa mogiła górników którzy zginęli pod koniec XIX wieku.
O innych ciekawych sprawach dotyczących tej liczącej 560 metrów ulicy mam nadzieję jak zwykle dowiemy się z komentarzy .

Ulica Augusta Hlonda
(poprzednie nazwy; Kirchen Str. * Kościelna, *15Grudnia, * na odc.cmentarza- B.Prusa* , O.Mosznego)*
Mierząca 1570 metrów ulica Hlonda jest bez wątpienia główną ulicą Orzegowa.To tu usytuowany jest w tej chwili z pięknie odrestaurowaną fasadą kościół pod wezwaniem św.Michała Archanioła,który przypomnę wybudowany został w 1895 roku (zdjęcie w dziale - parafia) a następnie przebudowany w 1912 roku. Obok kościoła znajduje się wzniesiony w XIX wieku budynek byłego ratusza- siedziby władz gminnych ,a od 1961 roku szpitala chorób płucnych . Budynek mieszczący się naprzeciwko kościoła byl kiedyś na początku dwudziestego wieku hotelem miejskim.Hotel ten nazywał się,,Victoria". Na parterze mieściła się restauracja i sklep z tylu budynku znajdowała się sala koncertowa, w której często odbywały się przedstawienia teatralne a także wyświetlano filmy ,urządzano bale a niekiedy organizowano również zawody bokserskie .Właścicielem tego hotelu byl Wiktor Pyka a po jego śmierci w 1931 roku Edmund Smerczek. W latach 60-80 w budynku tym znajdowała się gospoda ,,Górnicza " do której szczególnie w niedzielę po meczu tutejszej drużyny KS 27 Orzegów lubili zaglądać kibice powracający z nieopodal położonego na tej samej ulicy stadionu.Dziś po stadionie zachował się jeden z filarów na którym zawieszona była brama wejściowa na teren tego obiektu , a także wał ziemny na którym usytuowana była jedna z trybun dla widowni na samym terenie stadionu. Obecnie w miejscu gdzie znajdował się stadion widzimy zabudowania ulicy Bogusławskiego i częściowo Hlonda .Przez kilkadziesiąt lat przy ulicy Hlonda funkcjonowała koksownia,po której dziś pozostały już tylko ruiny .Przy zbiegu ulic Hlonda i Bytomskiej znajduje się powstały po II Wojnie Światowej cmentarz . To tylko te najważniejsze miejsca kojarzące się z tą ulicą .Z pewnością jest tam jeszcze wiele innych ciekawych miejsc , o których mam nadzieję dowiemy się nieco więcej z waszych komentarzy

Ulica Królowej Jadwigi
(poprzednie nazwy ; Kirchof Str. * Cmentarna * Józefa Piłsudskiego * Hans Schemm Str. * Józefa Stalina * Feliksa Dzierżyńskiego * )
Przyznać trzeba , że zanim ulica ta otrzymała nazwę błogosławionej Królowej Jadwigi , poprzednio nosiła nazwy niezbyt dobrze się kojarzące . Nawet nazwy ulic ;cmentarnej , czy kirchof.str. brzmiały całkiem niewinnie przy patronach tej ulicy ; Józefie Stalinie, Feliksie Dzierżyńskim , czy naziście Hansie Schemmie .
Ulica Królowej Jadwigi ma 450 metrów i należy do jednej z bardziej znaczących ulic w Orzegowie . To na tej ulicy od 2001 roku funkcjonuje jedyna wyższa uczelnia w mieście – Wyższa Szkoła Handlowa im. Królowej Jadwigi . Szkoła ta jest uczelnią zawodową , kształcącą w specjalnościach ;finanse i rachunkowość , zarządzanie firmą , język angielski w biznesie . Uwagę należy zwrócić na bardzo ciekawe walory architektoniczne budynku tej szkoły , która za dwa lata będzie obchodzić 100 – lecie swego istnienia . Przy ulicy pod nr.5 znajduje się krzyż przydrożny z figurką Matki Boskiej (w galerii na zdjęciu) postawiony w tym miejscu w roku1899 . Z dawnych dziejów tej ulicy należy wspomnieć o największym sklepie z początku ubiegłego stulecia . Był to sklep meblowy i należał do jedynego w tym czasie tu mieszkającego żyda ; Rittera .
Przy ulicy Królowej Jadwigi znajduje się Dom Parafialny , gdzie między innymi swoją siedzibę ma Klub Inteligencji Katolickiej z sekcjami ; historyczną , modlitewno-biblijną , turystyczno-pielgrzymkową ,i społeczną . W komentarzach przy ulicy Bytomskiej często przewijał się temat lodziarni Tukaja , więc w tym miejscu należy też wspomnieć o równie dobrych lodach u Ścierskiego , czy kołoczkach u Kopca , to już jednak przeszłość, dziś na ulicę Królowej Jadwigi przyjeżdża się z ościennych dzielnic i miast do sklepu firmowego p.Kuś po to by zaopatrzyć się w specjały tego mięsno – wędliniarskiego zakładu .
Od roku 2007 tuż przy szkole umiejscowiono nowy przystanek autobusowy , obsługujący autobusy kursujące w kierunkach na Bytom i Halembę.

Ulica Bytomska
(poprzednie nazwy ; Dorf Str. * Beuthenstr. * Strzelców Bytomskich )
Opisując ulice Orzegowa , należałoby rozpocząć od tej właśnie ulicy, gdyż jest ona pod wieloma względami w naszej dzielnicy wyjątkowa .Ta najdłuższa w Orzegowie , mierząca aż 1765 metrów ulica była tak naprawdę początkiem tej osady , która przez wiele wieków była wsią położoną właśnie wzdłuż tej ulicy, stanowiącej wówczas również trakt łączący Bytom z Czarnym Lasem .Dopiero w drugiej połowie osiemnastego wieku wraz z gwałtownym rozwojem przemysłu na tych ziemiach ,wieś Orzegów zaczęła się przeobrażać w osadę miejską .Powstała tu ok .roku1837 kopalnia Gottard późniejsza kopalnia Karol,swe zabudowania administracyjne z bramą wejściową na teren kopalni miała właśnie od ulicy Bytomskiej .Do czasów II Wojny Światowej ulica ta miała jeszcze jedno bardzo ważne znaczenie.To na krańcach tej ulicy w miejscu gdzie przepływa Bytomka przebiegała granica polsko-niemiecka.Warto przy okazji wspomnieć o istniejącym tam przez wiele lat (zbudowany w roku1691 ) zabytkowym młynie wodnym, rozebranym dopiero w roku1914(patrz;archiwum)
Przy ulicy Bytomskiej znajdują się trzy szkoły, najstarsza bo zbudowana w 1901 roku szkoła podstawowa nr36 (Bytomska45) Gimnazjum nr 5- była szkoła podstawowa nr.34 zbudowana w roku1965(Bytomska1) oraz najmłodsza i największa zarazem szkoła podstawowa nr . 6 oddana do użytku w latach 80-tych(Bytomska8) W niedalekim sąsiedztwie po przeciwnych stronach ulicy znajdują się obiekty MOSiR-u, kąpielisko (aktualnie w remoncie) hala sportowa, a także boiska do piłki nożnej ,koszykówki ,lodowisko ,bieżnie sportowe ,tor rowerowy . Od strony Goduli przy ulicy Bytomskiej znajdują się dwa parki 4 hektarowy Park Młodzieży (kiedyś im. Janka Krasickiego)oraz drugi nieco mniejszy Park Mickiewicza. Niestety nie ma już dziś tu przy tej ulicy tych miejsc , które przez lata dostarczały tutejszym mieszkańcom wielu przyjemnie spędzanych chwil .W dużym budynku przy Bytomskiej42 już z końcem dziewiętnastego wieku znajdowała się restauracja Gluckauf ,późniejsza Gospoda Górnicza. Gospoda miała dużą salę 9,5 na 11,5 metra, , był tam też ogródek letni z wybudowaną w nim kręgielnią .Bokserzy klubu KS 27 Orzegów liczący się poważnie na zawodach nawet rangi ogólnopolskiej to tu właśnie w tym ogródku rozgrywali swe mecze. Drugim takim znaczącym miejscem rozrywki dla Orzegowa był wybudowany w roku 1910 Katolicki Dom Związkowy , w późniejszym czasie przekształcony na Dom Kultury . W tymże Domu Kultury 11 listopada 1929 roku nastąpiło otwarcie kina ,mieszczącego 310 miejsc. O samym Domu Kultury niestety od pewnego czasu nie istniejącym napisałem już trochę w innym miejscu , a na pewno do tego tematu trzeba by jeszcze wracać.bo dziś nie sposób spokojnie przechodzić obok tej sterty wysypanych w tym miejscu kamieni.To tyle o ulicy Bytomskiej , znajdzie się tu oczywiście miejsce na dopisanie pewnych faktów dotyczących tej ulicy i dlatego oczekuję na takie. Zapraszam również do obejrzenia zdjęć z ulicy Bytomskiej w dziale -Galeria
* na początku czerwca 1939 roku obok Domu Kultury odsłonięto Pomnik ,Strzelców Bytomskich , w tym czasie ulica ta przez okres trzech miesięcy nosiła nazwę również Strzelców Bytomskich, zaś sam pomnik zburzono we wrześniu tego roku
* w latach 60 - tych w okresie wojny amerykańsko - wietnamskiej przy ulicy Bytomskiej w hotelu przy kopalni Karol mieszkała przez dłuższy czas spora grupa młodych Wietnamczyków , którzy szczególnie na początku byli dla tutejszych mieszkańców obrazkiem bardzo egzotycznym, a ze względu na swe podobieństwo do siebie nazywano ich bracikami
* przy ulicy Bytomskiej trwa modernizacja oczyszczalni ścieków -Orzegow. Inwestycja współ finansowana przez Unie Europejską opiewa na kwotę 45,89 mln EURO!!!
* w tym roku przewiduje się pewne inwestycje dotyczące obiektów MOSiR-u, przede wszystkim planuje się utworzenie tu sztucznego lodowiska czynnego przez co najmniej pół roku nawet w okresie letnim, przewiduje się gruntowny remont elewacji hali sportowej, która dziś straszy swym wyglądem, natomiast ciągle nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do rozpoczętego już jakiś dobry czas temu remontu kąpieliska
Komentarze
#1 | pkr dnia grudzień 11 2008 20:44:59
Były w Orzegowie kiedyś ulice: Ligonia Schaffgotscha Peowiaków O. Mosznego
#2 | Jurpo dnia grudzień 13 2008 20:08:35
O ulicy O.Mosznego ,która nie tak dawno zresztą przestała istnieć wiadomo ze była natomiast o tych pozostałych nigdy przedtem nie słyszałem
#3 | pkr dnia grudzień 16 2008 17:03:29
Ulicę Peowiaków zmieniono na O. Mosznego, gdy Orzegow przyłączono do Rudy. Wtedy zmieniono nazwy więcej ulic w naszym mieście. Ulica Schaffgotscha to dzisiejsza Czapli. Ulicy Ligonia jeszcze nie znalazłem
#4 | pkr dnia grudzień 27 2008 21:59:32
W Rudzie na Kolaniji jest ul. Wyleżoła Feliksa. Jest to Orzegowianin pochowany też w Orzegowie na cmentarzu parafialnym w grobowcu razem z rodzicami. Był członkiem POW zginął w burzliwym roku 1920
#5 | grazka dnia styczeń 05 2009 14:27:58
Z resztek pomnika Strzelców Bytomskich powstał pomnik poległych powstańców na Cmentarzu komunalnym
#6 | pkr dnia styczeń 06 2009 21:26:29
Bardzo ciekawa wiadomość od Grazki. Skąd wzięli te resztki i czy są widoczne na tym nowym na cmentarzu
#7 | pkr dnia styczeń 06 2009 21:37:06
Ulica Ligonia musiała być na nowym Orzegowie bo razem z ulicami Piłsudskiego, Korfantego, Stawową i in. należała do Szk. im. Kr. Jadwigi
#8 | grazka dnia styczeń 11 2009 20:55:03
Ten cały pomnik to jest z tych kamieni po tym starym.
#9 | D@rek dnia luty 19 2009 20:28:53
Czy admin tej stronki mógłby usunąć te komentarze w języku angielskim?
Nie wiedomo co znaczą więc pewnie jakieś spamowe reklamki bubli.

Pozdrawiam.Frown
#10 | Glacok dla znajomych dnia lipiec 14 2009 05:03:10
Jo urodziłech sie na ul. Polnej. Potem zmienili ją na Stromą, a teraz jak sie nazywo to niewiem bo tam już nie mieszkam.
Pozdrawiam Orzegowianinów.
Fajnie sie tam mieszkało.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
kontakt z administratorem
kontakt
PARAFIA ŚW.MICHAŁA W ORZEGOWIE

Portal PARAFII
Ruda Śląska

Portal Rudy Śląskiej
wirtualny spacer po Orzegowie

Wyświetl większą mapę
wirtualny spacer po Orzegowie
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

12/06/2018 13:20

29/05/2018 21:21
W wieku 87 lat zmarł ś.p. Alojzy Kotusz ,,Karolowiec" , w latach 1960-61 prezes klubu KS 27 Orzegów.Pogrzeb w środę o 9.15 w Wirku w kośc.św.wawrzyńca

29/05/2018 08:28

18/03/2018 14:35
W wieku 84 lat zmarł śp. Stanisław Mgłosiek ,były kierownik szkoły podst. nr 38 ,Pogrzeb w środę 21 marca o godz.11.00 w Goduli

01/03/2018 15:12

02/02/2018 23:10
Żeby myśleć o awansie, to Kazachstan musi wygrać z Rosją różnicą minimum 5 bramek. Szkoda, że tak wysoko przegraliśmy.

02/02/2018 16:13
na pocieszenie w pierwszym meczu dosyć sensacyjnie zremisowali z Rosją -wicemistrzem Europy 1-1

01/02/2018 23:44
Niestety porażka 1:5. Gładczak i Widuch grali. Szanse na awans prawie zerowe Angry

31/01/2018 20:44
1 luty- Polsat mecz ME w futsalu Polska -Kazachstan z udziałem naszego Roberta Gładczaka

31/01/2018 09:02
Wczoraj zmarła moja kuzynka Janina P.

30/01/2018 11:28
Była koksownia, będzie park z alejkami: https://silesion..
..29-01-2018
Smile

25/01/2018 11:28
OSP to Ochotnicza Straż Pożarna

21/01/2018 17:56
dzisiaj na Halembie na mszy o godz.8.00 do środka kościoła wtargnął dzik! SmileLudzie się mocno wystraszyli ale ten dzik jeszcze chyba bardziej

15/01/2018 20:39
kolejna smutna wiadomość dotycząca byłych piłkarzy Szombierek .W wieku 53 lat zmarł Bogusław Cygan , niedawno odszedł Stanisław Bykowski .Wielcy piłkarze klubu , któremu kiedyś mocno k

14/01/2018 22:17
Pamiyntom Grzesia ze szkoły.[*]

Wygenerowano w sekund: 0.04 3,187,645 Unikalnych wizyt