Lipiec 22 2018 14:39:00
ROZMOWY Z...
*Gabriela Kotkowiak
*Jerzy Sobera
*Rudolf Fronczek
*Bronisław Machoń
*Karolina i Adam Krawczyk
*Bogusław Poważa
Orzegów
*** Powrót do strony głównej

Historia
Orzegowianie
Orzegów 1939 -1945
Parafia
Sport
Informator
*Ulice Orzegowa
Powspominajmy
Galeria Zdjęć
*Orzegów - galeria zdjęć

*Z orzegowską faną przez świat
FILMOTEKA ORZEGOWSKA
*nagrania filmowe


prezentacja zdjęć
*Orzegów,,,ja w sobie go mam (piosenka)
*Orzegów-prezentacja
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 187
· Najnowszy użytkownik: robi2
Statystyki
statystyka
pogoda w Orzegowie
*Pogoda
Przetłumacz stronę

Karolina i Adam Krawczyk ---
Karolina i Adam Krawczyk
******************************
Pyt. Jako duet Karolina i Adam Krawczyk na rynku muzycznym po raz pierwszy zaistnieliście w 2008 roku .Ośmioletnia wtedy Karolinka u boku taty rozpoczęła w ten sposób swoją przygodę z mikrofonem . Jakie były Twoje początki .

A.K. Muzyka również towarzyszyła mi od najmłodszych lat . Zaczynałem jako kilkunastoletnie dziecko na tak zwanych cymbałkach ,potem ojciec zaraził mnie harmonijką ustną . Następnym instrumentem była ukochana gitara ,a w międzyczasie perkusja ,aż wreszcie się odnalazłem w grze na instrumentach klawiszowych ,na których do dziś tworzę piosenki. Jestem samoukiem , choć przyznam ,że czasem żałuję ,że swoich umiejętności nie spróbowałem doskonalić w szkole muzycznej.Pyt. To początkowe muzykowanie jak należy rozumieć odbywało się głównie w czterech ścianach , dziś macie już swoje ugruntowane miejsce w środowisku muzycznym w obrębie którego jako duet od dłuższego czasu funkcjonujecie. Co wydarzyło się po drodze?

A.K. tak naprawdę swoje muzyczne pasje zacząłem rozwijać od 1989 roku , kiedy to pełniąc służbę wojskową w marynarce wojennej (lądowej ) w Dziwnowie trafiłem do zespołu muzycznego , z którym robiliśmy tzw. oprawy muzyczne imprez takich jak dansingi , wesela itp. w kasynie wojskowym .Po przejściu do cywila nabyte doświadczenia chciałem w jakiś sposób spożytkować i postanowiłem założyć własny zespół muzyczny.Przypadkowo spotkałem wspaniałego człowieka Bernarda Gidzielę.Po upadłości orzegowskiego Domu Kultury zaadaptował ten obiekt pod własne potrzeby . (GIBEPOK ) Podczas częstych zabaw , które się tam odbywały przygrywał jego zespół BRAWO .I to właśnie trochę się wzorując na tym zespole zebrałem kilka osób i w ten sposób powstał pierwszy nasz zespół o nazwie RIO.Pan Bernard udostępnił nam wtedy salę prób .Tu dodam , że w tym samym czasie pod nami swe próby odbywał legendarny zespół ,,DŻEM” Tak to się zaczęło , wspominam bardzo dobrze ten okres , do wszystkiego podchodziliśmy z ogromna pasją , graliśmy do tego w idealnym składzie ( perkusja , bas, gitara i klawisze).Nie było wtedy mowy o różnego rodzaju urządzeniach i technikach wspomagających i musieliśmy polegać wyłącznie na swoich umiejętnościach , dlatego bardzo istotne było dla nas należyte opanowanie każdego z tych instrumentów .Mijały lata ,w tym czasie nasz skład kilka razy się zmieniał ,w końcu zespół jakby w naturalny sposób się rozpadł .Jeszcze jakiś czas zajmowałem się oprawą imprez muzycznych ale gdzieś tam myślałem już o czymś ambitniejszym

Pyt. Od dobrych kilku lat u nas na Śląsku rozpowszechnia się nurt śląskiej muzyki biesiadnej .Jej największym propagatorem od samego początku jest Radio Piekary . Później dołączyła TV SILESIA.Wykonawcy tego gatunku muzyki chcąc zaistnieć na antenach tych stacji swymi utworami muszą wejść w łaski odbiorców .Odbywa się to do dziś głównie poprzez listy przebojów. Nie łatwo zagościć w czołowych dziesiątkach tego typu rankingów , Wam się to udało już , po wyemitowaniu Waszej pierwszej piosenki .

A.K. Zanim piosenka trafiła na listę przebojów wysłałem ją do wydawnictwa Accord .Ku mojemu zaskoczeniu i nieukrywanej radości oceniono ją bardzo przychylnie ,wiele pochlebnych słów padło pod adresem Karolinki .Piosenka z teledysku ,,Powiedz mi tato " przez wiele miesięcy gościła na Śląskiej Liście Szlagierów TVS Silesia


Na rynku muzycznym w tym czasie panował już wykrystalizowany przekrój wszelkich form prezentowania tego gatunku muzyki .W tym momencie jakby nasz duet miał powiać czymś nowym , odmiennym Z biegiem czasu zaproponowano mi więc napisanie kolejnych piosenek i nagranie całej płyty właśnie w duecie z Karoliną i tak to się zaczęło. Wraz z płytą zaczęły powstawać pierwsze teledyski . Jeden z nich z piosenką ,,powiedz mi Tato" faktycznie od samego początku wspiął się na sam szczyt ,,szlagierowej listy przebojów "TVS .Piosenka ta figurowała tam przez wiele miesięcy.Później również kolejne piosenki okupowały listy przebojów między innymi Radia Piekary oraz TVSPyt.Teksty do waszych piosenek piszesz wyłącznie sam, daje się w nich wyczuć wyjątkową dbałość o klimat tych utworów. Dopieszczone w swej treści ,przenoszą nas w krainę łagodności i pogody ducha , łatwo też wpadają w ucho, może jedynie zastanawiać dlaczego wśród nich nie ma piosenek w gwarze śląskiej skoro, jakby nie było jesteście przedstawicielami muzyki utożsamianej z tym regionem .to tu tworzą się piosenki orzegowskiego duetu


A.K.Tak teksty piszę sam , po pierwsze lubię to robić , po drugie decydując się na stworzenie duetu z moją wtedy 8letnią córką ,miałem świadomość tego ,że w jakimś stopniu muszę pisać pod nią .Wiadomo , że teksty te musiały nawiązywać raczej do świata dziecka a z racji że śpiewamy w duecie też i do pewnych relacji i więzi między ojcem a córką .Wcześniej wspomniałem ,że udało nam się wejść na rynek tego gatunku piosenki prezentując pewną odmienność .Takie duety gdzie występuje ojciec z córką są rzadkością , a tym bardziej gdy ta córka jest jeszcze dzieckiem .Są też tego jednak i te mniej korzystne strony .Tak naprawdę , niektóre z naszych piosenek powoli będą musiały iść w odstawkę .Ich treść ,wyrażała Karolinkę gdy miała 8lat ,teraz już staje się panienką i jakby musi się powoli odcinać od pewnych tematów z tych pierwszych piosenek .Za wcześnie by pisać utwory o miłości , temacie najbardziej wdzięcznym dla autorów piosenek , jednym słowem jest tu pewien problem w odnalezieniu nowych pomysłów , co też nie znaczy że nie próbuję się z tym problemem zmierzyć. Co do piosenek w gwarze śląskiej .Sam posługuję się , gwarą , natomiast Karolina ,że tak powiem zna ją na tyle niewystarczająco , że raczej nie podejmiemy się śpiewania po śląsku .Zresztą konwencja śląskiej piosenki oparta jest raczej na prezentowaniu ją przez tutejszych wykonawców ,a wykonywanie jej w języku literackim jest tu całkowicie dopuszczalne.

Pyt. Zdarzało się niejednokrotnie w telewizji czy radiu ,że zapowiadano was jako duet z Orzegowa, trzeba przyznać nie często się zdarza by w podobny sposób przyklejano do wykonawców miejsce z którego się wywodzą , czy w tym wypadku wynika to z tego ,że przywiązujecie do tego jakieś większe znaczenie ?

A.K. Tak można powiedzieć , nieraz o tym mówimy w wywiadach i w środowisku w którym mamy okazję przebywać , nie ukrywamy ,że Orzegów jest bliski naszemu sercu i jesteśmy dumni z tego ,że Tu mieszkamy . Przed ślubem mieszkałem na Goduli ,potem przeprowadziliśmy się na Wirek ,po kilku latach wylądowaliśmy w Rudzie aż w końcu od kilku lat jesteśmy mieszkańcami Orzegowa i jesteśmy naprawdę bardzo zadowoleni, że tu właśnie mieszkamy.

Pyt. Czym dla Karolinki jest śpiewanie ,czy jako rodzice wiążecie jej przyszłość wyłącznie z estradą

A.K.Śpiewanie dla Karoliny jest ogromną pasją.


Karolinka z Posłem Parlamentu Europejskiego, byłym premierem Polski Jerzym Buzkiem

Koncertując poznała wielu ciekawych ludzi i miejsc .Na pewno tę pasję będzie chciała rozwijać i w przyszłości , choć też o czym jesteśmy przekonani , odnajdzie w swoim dorosłym życiu również inne zainteresowania .Już teraz wykazuje zainteresowanie dziennikarstwem .Przed nią jeszcze jednak wiele lat nauki , więc tak naprawdę ani my ani ona specjalnie nie wybiegamy w przyszłość.Czas pokaże.Pyt. W jakim kierunku twoim zdaniem podąża śląska piosenka biesiadna , czy jest to zjawisko ponadczasowe , czy jest raczej przejściowym zachłyśnięciem jej odbiorców porównywalnym do okresu gdy wyjątkową popularność zyskała muzyka disco polo .Tamten gatunek poległ w momencie gdy z początkowego okresu prezentowania na scenie tego co najlepsze ,przystąpiono do ,, masowej produkcji” gdzie kolejne utwory o coraz bardziej banalnych tekstach schodziły do słuchaczy niczym produkt z fabrycznej taśmy.Czy widzisz tu jakąś analogię , czy nurt w którym uczestniczycie ma się dobrze i póki co rychło nie grozi mu jakaś poważniejsza zapaść?

A.K. Oj.. trudne pytanie .Jak na razie chyba zmierza to jednak w dobrym kierunku.Pojawiają się nowi wykonawcy , powstaje wiele zespołów które powoli wypiera te starsze ,aczkolwiek tak jak w każdym gatunku muzyki zawsze gdzieś zaznacza się ta ,,górna półka"tzw.ikony ,które nieodłącznie będą tym mechanizmem napędzającym popyt na gatunek muzyki który reprezentują. Myślę że jeszcze przez kilka ładnych lat muzyka ta będzie istnieć na rynku ,tym bardziej ,że chociażby poprzez takie stacje telewizyjne jakTV Silesia czy TV Trwam ten gatunek muzyczny wychodzi daleko poza nasz region i staje się tam coraz bardziej popularny . A też śpiewanie po śląsku jest głęboko zakorzenione w naszej tradycji . Nie można wykluczyć jednak ,że kiedyś tak jak wspomniałeś nastąpi coś podobnego jak zmierzch disco -polo .Oby stało się to jak najpóźniej

Pyt. Na koniec powiedz coś o waszych wspólnych planach na przyszłość tę najbliższą i tą bardziej dalekosiężną .

A.K.Obecnie pracuję nad materiałem na trzecią płytę, Ale tu postanowiłem się nie spieszyć Karolina skończy w lutym 12 lat ,trochę się jej zmienia głos , w szkole też przybywa nauki Moje obowiązki zawodowe też pochłaniają mi wiele czasu . Ustaliłem z wydawnictwem że, płyta ukaże się na rynku wiosną 2013r. Pierwsze piosenki wyślę do wydawnictwa już wczerwcu tam też zostanie zrobiona profesjonalna aranżacja no a potem wejście do studia.Mamy też nadzieję że wraz z płytą powstanie nowy teledysk. Też myślę że , nadal będziemy wiele koncertować .

Pyt.No to kiedy w związku z tym znów zobaczymy i usłyszymy Was w Orzegowie ,tu dyskretnie podpowiem ,że we wrześniu tego roku Towarzystwo Miłośników Orzegowa planuje organizację festynu , czy korzystając z okazji mogę nakłonić Was do udziału w nim .Już raz mieliście okazję występować przed naszą publicznością i jak wiemy zostaliście wtedy bardzo ciepło przyjęci .

A.K. W takim razie nie wypada nam odmówić , tym bardziej ,że my też na swój sposób czujemy się miłośnikami OrzegowaDziękuję więc podwójnie , za rozmowę i za obiecany występ dla mieszkańców Orzegowa , na który już teraz wszystkich serdecznie zapraszam.POSŁUCHAJ -,,Zielone wzgórza" wyk.A.Krawczyk


z Adamem Krawczykiem rozmawiał Jerzy Porada

luty2012

Komentarze
#1 | hanarys dnia luty 18 2012 08:06:34
NO i tak trzymac powodzynio na rynku muzycznym,nowych utworow ,teledyskow dlo Karoliny i CIebie zyczy Richat z Orzegowa miyszkajoncy na Opolszczyznie wraz z zespołym SALERIS . Z muzycznym pozdrowiyniymWink
#2 | RENIA dnia luty 18 2012 09:12:49
jak WAS SŁUCHAM TO CHCE MI SIE ZYC WIERNA SŁUCHACZKA.......POZDROWIENIA
#3 | georg dnia luty 19 2012 11:53:50
Tylko tak dalej i dzieki za juz.Pozdrowienia od bylego akordeonisty R.Panica i E.Huloka.
#4 | ankaszu dnia luty 20 2012 18:37:23
I jo musza dociepnoc swoje piec groszy... Pierwsze to super wywiad zas sie czegos nowego dowiedzialach, choc powiem ze jednego mi ino szkoda - waszego spiywu po slonsku Smile W naszym radiu chyntnie zawsze puszczom Wasze utwory, som naprowdy super a i sluchacze zawsze o nie proszom. Jednak jo mom pewiyn niedosyt... Na naszym radiu prowadza RICHTIG SLONSKO LISTA, kaj wlasnie promuja ino piosenki spiewane po naszymu i chyntnie bych tam wciepla i wasza spiewka...wiync czekom z niecierpliwosciom i wiem ze Karolina tyz mo super sztima i na pewno do rady zaspiewac po naszymu. Zycza Wom jeszcze duzo sukcesow!!!!!!

A Wos zapraszom do sluchanio na www.slonske-muszketery.eu Posuchocie tam tyz Karolinka i Adama jak i Saleris i wiela innych zespolow nie ino spiewajacych po slasku.

P.S.
Do tych co zaroz mi napiszom ze napisalch to po naszymu a nie literacko po Polsku, juz wyjasniom - Jo je dziolcha ze Orzegowa i nie ma mnie ganba pisac i godac po slonsku... SmileSmileSmileSmile Ino musza sam tak jak Adam powiedziol w wywaiadzie dopowiedzeic.... Moje dziolchy niestety juz tyz tak nie poradzom po naszymu SadSad Ale licza ze jeszcze ta nasza dzieciarnia bydzie godac po naszymu i nie bydzie sie ganbic..
#5 | grazka dnia luty 21 2012 17:57:35
Adam wielke dzięki za to, że razem z Karolinom promujecie Orzegów na świecie. Juz sie ciesza na wasz występ na naszym wrześniowym festynieGrin
#6 | serduc dnia luty 23 2012 22:28:35
ADAMI I KAROLINKO BARDZO WAS LUBIE SLUCHAC JESTESCIE NAPRAWDE SUPER A DOBRIC DO LUDZI TO OD WAS TRYSKA OBY TAK DALEJ POWODZENIA A WYWIAD JEST SUPER Buziole pozdrawiamk .....
#7 | AKJAKUT dnia październik 05 2012 07:44:53
Dzieki ze propagujecie waszym spiewem co najlepsze... to widac.. no i czesto za wielka kaluza momy szansa wos widziec i slyszec na Telewizji Trwam... duzo udanych sukcesow.. a jak trzeba glosowac to i tyz pomogomy nawet z tak daleka.. Pyrsk ludkowie
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [Brak oceny]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [2 głosów]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
kontakt z administratorem
kontakt
PARAFIA ŚW.MICHAŁA W ORZEGOWIE

Portal PARAFII
Ruda Śląska

Portal Rudy Śląskiej
wirtualny spacer po Orzegowie

Wyświetl większą mapę
wirtualny spacer po Orzegowie
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

12/06/2018 13:20

29/05/2018 21:21
W wieku 87 lat zmarł ś.p. Alojzy Kotusz ,,Karolowiec" , w latach 1960-61 prezes klubu KS 27 Orzegów.Pogrzeb w środę o 9.15 w Wirku w kośc.św.wawrzyńca

29/05/2018 08:28

18/03/2018 14:35
W wieku 84 lat zmarł śp. Stanisław Mgłosiek ,były kierownik szkoły podst. nr 38 ,Pogrzeb w środę 21 marca o godz.11.00 w Goduli

01/03/2018 15:12

02/02/2018 23:10
Żeby myśleć o awansie, to Kazachstan musi wygrać z Rosją różnicą minimum 5 bramek. Szkoda, że tak wysoko przegraliśmy.

02/02/2018 16:13
na pocieszenie w pierwszym meczu dosyć sensacyjnie zremisowali z Rosją -wicemistrzem Europy 1-1

01/02/2018 23:44
Niestety porażka 1:5. Gładczak i Widuch grali. Szanse na awans prawie zerowe Angry

31/01/2018 20:44
1 luty- Polsat mecz ME w futsalu Polska -Kazachstan z udziałem naszego Roberta Gładczaka

31/01/2018 09:02
Wczoraj zmarła moja kuzynka Janina P.

30/01/2018 11:28
Była koksownia, będzie park z alejkami: https://silesion..
..29-01-2018
Smile

25/01/2018 11:28
OSP to Ochotnicza Straż Pożarna

21/01/2018 17:56
dzisiaj na Halembie na mszy o godz.8.00 do środka kościoła wtargnął dzik! SmileLudzie się mocno wystraszyli ale ten dzik jeszcze chyba bardziej

15/01/2018 20:39
kolejna smutna wiadomość dotycząca byłych piłkarzy Szombierek .W wieku 53 lat zmarł Bogusław Cygan , niedawno odszedł Stanisław Bykowski .Wielcy piłkarze klubu , któremu kiedyś mocno k

14/01/2018 22:17
Pamiyntom Grzesia ze szkoły.[*]

Wygenerowano w sekund: 0.06 3,187,687 Unikalnych wizyt