od niedzieli do niedzieli (127)
Dodane przez Jurpo dnia Kwiecień 14 2018 23:58:00


Jak co tydzień ,w każdą niedzielę, o tym; co ciekawego w naszej dzielnicy, wspomnienia z przeszłości , interesujące archiwalne fotografie i wycinki prasowe sprzed kilkudziesięciu lat, zapowiedź tego co wydarzy się w najbliższym czasie.


W tym wydaniu;

* Koncert organowy Juliana Gembalskiego

* Świeży powiew wiosny

* SMS opuszcza Orzegów

* Wystawa w galerii ,,Czapla"

* Ulubione zdjęcia

* Kibicujemy naszym sportowcom

* Orzegowskie nagrania filmowe(20)niedziela 15 kwietnia 2018


wejdź tuTreść rozszerzona
***Koncert organowy Juliana Gembalskiego
Jednym z punktów programu uświetnienia 100 –lecie konsekracji naszego kościoła będzie
Koncert organowy wirtuoza gry na organach, polskiego muzyka i kompozytora profesora sztuk muzycznych Juliana Gembalskiego , który już w najbliższą niedzielę 22 kwietnia o godz.17,30 w swym repertuarze przygotował dokładnie ten sam zestaw utworów , które w 1929 roku zagrał na nowo oddanych organach w orzegowskim kościele wybitny polski kompozytor i organista Feliks Nowowiejski .Śladami wielkiego mistrza , który przetestował jakość nowych organów również nasz gość Julian Gembalski sprawdzi nowe brzmienie organów po niedawno zakończonym kapitalnym remoncie .***Świeży powiew wiosny


Wystarczyło kilka cieplejszych dni by poczuć przypływ prawdziwej wiosny. Aż przyjemnie popatrzeć jak kwitną krzewy i drzewa, jak zieleni się trawa.

Wiosna to powiew świeżości ,coraz dłuższe dni , ciepłe promienie słońca ale przede wszystkim pojawiające się wszelkie oznaki ożywienia przyrody.Po długiej tym razem bardziej szarej niż białej zimie takie widoki to prawdziwa rozkosz dla oka.W całym mieście , w tym również u nas, liczne skwery i klomby przyozdobiły kolorowe kwiatki.

To akurat zdjęcie pokazuje klomb na orzegowskich plantach sprzed kilku lat .Przyznać trzeba ,że choć kwiaty zawsze dodają miejscom w których się znajdują niewątpliwego uroku , to z drugiej strony tak niedbale wykonany klomb trochę mąci ogólne wrażenie.

Można by powiedzieć ,że tym razem już wygląda to lepiej choć wiele do życzenia pozostawia bezpośrednie otoczenie tego klombu

Podobnie nieciekawie wygląda wokół tego klombu w parku przy ul.bytomskiej

To samo miejsce w kilka dni później ...

A może by w przyszłości podnieść trochę standard takich miejsc i zafundować naszej dzielnicy tego rodzaju kompozycję ozdobnych roślin i kwiatów .Na początek choćby w tym jednym miejscu

***SMS opuszcza Orzegów

Pierwsza w mieście Szkoła Mistrzostwa Sportowego dotychczas funkcjonująca w budynku Wyższej Uczelni w Orzegowie (dawna 37) z nowym rokiem szkolnym przenosi się do Kochłowic.Prawdopodobna przyczyna tej przeprowadzki związana jest z lepszymi warunkami w nowej placówce .Przyznać trzeba ,że szkoła sportowa bez sali gimnastycznej , to w tych czasach ewenement rzadko a może wręcz w ogóle w kraju spotykany .Całkowicie uczniowie SMS z Orzegowem się nie rozstaną , bo tu przynajmniej na razie będą korzystać z boiska na Burlochu i hali sportowej.
Trochę może ucierpieć kondycja budynku uczelni .Od tego momentu jego utrzymanie spocznie już wyłącznie na administracji WSNS, co nie wróży dobrze mając na uwadze to w jakim stanie jest obecny budynek ratusza podlegający tej uczelni.


***Wystawa w galerii Czapla


Tym razem w Galerii Czapla swe artystyczne prace wystawili Wiktoria Grabowska i Jakub Doleżych - uczniowie Gimanzjum nr 4;to pierwsza ekspozycja tak młodych adeptów malarstwa.Z pewnością , nie ostatnia .Sama możliwość zaprezentowania swych artystycznych możliwości w naszej galerii niewątpliwie mobilizuje do gruntowniejszego rozwijania swoich pasji.Wystawę naszych młodych, początkujących artystów można zobaczyć w galerii Czapla w każdą niedzielę od godz.10-14***Ulubione zdjęciaMoje miejsce na ziemii .Osiedle Powstańców Śląskich.Tonące w zieleni nie tylko go otaczającej, ale tej w postaci zawsze zadbanych licznych skwerów i terenów zielonych znajdujących się na terenie samego osiedla. Nieco odizolowane od starszej części Orzegowa ale już na dobre z nim zintegrowane.Trzeba przyznać ,że te ujęcia z góry są fascynujące .
***


Kibicujemy naszym sportowcomNatalia - dominatorka


O Natalii Strzałce na orzegowskim portalu było głośno już nie raz.Nic dziwnego, bo ta dziewczyna rodem z Orzegowa na zapaśniczych matach mimo swego młodego wieku osiągnęła już sporo znaczących sukcesów .Do swojego pokaźnego już dorobku właśnie co, dorzuciła kolejny drugi już z rzędu tytuł mistrzyni Polski seniorek ! Suchy wynik podany w formie newsa nie jest w stanie oddać tego w jakim stylu to uczyniła .Warto więc zobaczyć Natalię w akcji .Według opinii trenerów nigdy wcześniej nasza zawodniczka nie była w tak dobrej formie fizycznej co też widać na macie, gdzie podczas walki nie pozostawiła żadnych złudzeń swej rywalce kto dominuje w tej kategorii wagowej w naszym kraju.Cieszy to tym bardziej ,że Natalia jest wciąż młodą perspektywiczną zapaśniczką z ogromnym potencjałem ,(najmłodsza mistrzyni tegorocznych MP) który być może zaowocuje również większymi sukcesami w przyszłości na arenie międzynarodowej . Tego Jej życzymy!

Natalia Strzałka ZKS Slavia Ruda Śląska w czerwonym stroju w zwycięskiej walce finałowej z Karolina Nogaj KS Sobieski Poznań


------------------------------------------------------------


Zagraniczni goście ponownie na Burloch Arenie


Wczoraj na naszym orzegowskim stadionie kolejny turniej rozegrała młodzieżowa reprezentacji Polski kobiet. Rywalkami Polek tym razem były reprezentacje Łotwy i Czech. A w składzie kadry Polski zagrały dwie nasze zawodniczki: Natalia Gliwińska i Aleksandra .


Na zdjęciu reprezentantki Łotwy


---


*** Niestety drugą z rzędu porażkę tym razem na wyjeździe ponieśli nasi rugbyści .Tym razem Gryfy uległy drużynie z Jarocina 15-50

*** Zaległe choć bardzo miłe informacje z występów naszych najmłodszych rugbystów
Bardzo dobrze spisali się nadzieje naszego klubu W rozegranym w sobotę (07.04) w Warszawie pierwszym tegorocznym turnieju dzieci i młodzieży .
Żacy zajęli pierwsze a mini żacy drugie miejsce. Turniej był bardzo silnie obsadzony, wzięło w nim udział 12 drużyn w młodszej kategorii i 8 w starszej, w tym ekipy z Francji, Węgier i Ukrainy.

------------------------------------------------------------


Kolejny gol Kuby Kamińskiego dla biało czerwonych

Reprezentacja Polski do lat 16 (rocznik 2002) wygrała 2-0 (0-0) w meczu towarzyskim z reprezentacją Rumunii. We wcześniejszych meczach "biało-czerwoni" zremisowali z Holandią 3-3 i przegrali z Czechami 0-4.
We wszystkich meczach wystąpił nasz Kuba Kamiński przy okazji poprawiajac swój dorobek strzelecki w reprezentacji .Tym razem gola dla biało czerwonych uzyskał w meczu z Holandią .
------------------------------------------------------------
,,Z Burlocha na San Siro"


W piątek 13 kwietnia spełniło się wielkie marzenie Przemka Bargiela .Po raz pierwszy udało mu się wystąpić na 85 tysięcznym San Siro, słynnym stadionie na którym grały największe gwiazdy światowej piłki.
W tym dniu właśnie występując w młodzieżowej drużynie Prmavery Milanu przeciwko drużynie Torino w finale pucharu Włoch po raz pierwszy poczuł klimat tego legendarnego stadionu.Mimo porażki wrażenia niesamowite i potężny kop do dalszej systematycznej , ciężkiej pracy, dzięki której w przyszłości będzie mógł grać na podobnych jak ten stadionach .
Stadion San Siro w Mediolanie


***Orzegowskie nagrania filmowe(20)


Z całą pewnością najwięcej nagrań filmowych dotyczących Orzegowa zostaje nakręconych na obiekcie Burloch Areny .Po tym jak stadion ten zmodernizowano, powstają lawinowo .Tyle się tam dzieje ,więc łatwo znaleźć zawsze jakiś wdzięczny temat do filmowania .
Wprowadzenie do tego krótkiego filmiku brzmi,,8 letni Artek śmiga na rolkach na rewelacyjnym obiekcie w Rudzie Śląskiej" to że śmiga to fakt ,aż pozazdrościć takiej techniki jazdy u chłopaka w tak młodym wieku. Że rewelacyjny obiekt , opinia powielana przez wszystkich użytkowników w tym przypadku kogoś prawdopodobnie spoza naszego miasta staje się już powszechna .Oglądając popisy rolkarzy na torze zadziwia to ,jak różnorodną technikę i umiejętności posiada każdy z osobna.Na popisy tego chłopaka patrzy się z prawdziwą przyjemnością