od niedzieli do niedzieli (114)
Dodane przez Jurpo dnia Styczeń 06 2018 23:18:00








Jak co tydzień ,w każdą niedzielę, o tym; co ciekawego w naszej dzielnicy, wspomnienia z przeszłości , interesujące archiwalne fotografie i wycinki prasowe sprzed kilkudziesięciu lat, zapowiedź tego co wydarzy się w najbliższym czasie.

W tym wydaniu;







niedziela 7 stycznia 2018


wejdź tu




Treść rozszerzona










Poniższy przegląd wydarzeń , jakie miały miejsce w 2017 roku w Orzegowie jest oparty głównie na ukazujących się w przeciągu ostatnich 12 miesięcy informacjach na stronie orzegowskiej , stąd może nie zawierać wielu innych godnych zapamiętania zdarzeń.
To kolejne już podsumowanie roku .Można z upływem czasu do nich zaglądać bo z pewnością tworzą jakiś może niepełny ale zawsze jednak dokumentujący pewne istotne wydarzenia zapis tego co miało miejsce w minionym czasie.



Rok 2017 przebiegał pod znakiem kilku znaczących dla naszej dzielnicy jubileuszy





Towarzystwo Miłośników Orzegowa w tym roku obchodziło swoje 10 -lecie To pierwsza okrągła rocznica istnienia tej działającej na rzecz Orzegowa organizacji społecznej.Nie mogło się obyć więc , bez świętowania.




10 rocznica istnienia TMO -sala balowa restauracji ,,Adria "W uroczystej gali udział wzięła również liczna grupa niemieckiego oddziału TMO.












Dokładnie 10 lat istnieją również sekcje hokeja RTH Zryw , oraz KS Rugby Ruda Śląska.Działacze i zawodnicy tych na dobre związanych już z naszą dzielnicą klubów sportowych również znaleźli czas by w uroczysty sposób podsumować ten znaczący już okres swej działalności.


70 lat temu powstał w Orzegowie zespół akordeonistów , który w rok swego jubileuszu wszedł wielkim koncertem z udziałem kilku pokoleń jakie przewinęły się przez ten zespół .

Akordeoniści w galerii Czapla podczas otwarcia wystawy ukazującej historię i dorobek zespołu



80 lat temu przy ratuszu odsłonięto Pomnik Powstańców Śląskich.







90 lat temu w Orzegowie utworzono klub sportowy KS 27 Orzegów.Choć już nie istnieje niemal pół wieku , warto było na tę jubileuszową okoliczność przypomnieć całą historię tego wielce zasłużonego dla naszej dzielnicy klubu.Przypomnieć jego dorobek , poznać wybitnych sportowców z tym klubem związanych


Towarzystwo Miłośników Orzegowa by uczcić jubileusz powstania tego klubu zorganizowało turniej piłkarski dla szkół podstawowych o puchar KS27 Orzegów , w galerii Czapla natomiast wystawiono interesującą ekspozycję fotografii i pamiątek związanych z tym klubem .

Szkoła podstawowa nr 6 z Orzegowa ze swoim trofeum


wystawa -historia KS27 Orzegów





Rok 2017 Towarzystwo Miłośników Orzegowa ogłosiło Rokiem Muzyki Orzegowskiej







Rok Muzyki Orzegowskiej zainaugurowano wielkim jubileuszowym koncertem akordeonistów którzy w tym roku obchodzili swoje 70- lecie.Tego roku akordeoniści wyjątkowo często gościli przy różnych okazjach na występach w Orzegowie .M.in podczas ,,muzycznych piątków " cyklicznych imprezach muzycznych , które były jednym z istotniejszych punktów programu Roku Muzyki Orzegowskiej




,,Muzyczne piątki w Orzegowie "zaplanowane na ciepłe letnie popołudnia od samego początku cieszyły się dużym zainteresowaniem.


W kolejnych odsłonach,, muzycznych piątków" przed publicznością popisywali się wykonawcy reprezentujący za każdym razem odmienny gatunek muzyki

Występom towarzyszyła zawsze wysoka frekwencja


W programie obchodów Roku Muzyki Orzegowskiej znalazło się jeszcze wiele innych wydarzeń .Były to zarówno mniejsze kameralne występy jak i masowe festyny podczas których na estradzie pojawiło się wielu wykonawców a muzyka przez wiele godzin zapewniała dobrą zabawę uczestnikom takich plenerowych biesiad

Jedną z takich biesiad był festyn szkolno parafialny


Centralną imprezą Roku Muzyki Orzegowskiej był Festyn na Burlochu





Sport




Rok 2017 to kolejny dobry rok i to nie tylko dla sportowców trenujących w sekcjach sportowych na terenie Orzegowa ale również zawodników pochodzących z naszej dzielnicy ,występujących w innych krajowych a nawet i zagranicznych klubach.W sportowym przeglądzie roku trudno pominąć wydarzenie jakim był plebiscyt na sportowca Rudy Śląskiej . W lutym podczas uroczystej gali ,,Wiadomości Rudzkich " organizatora plebiscytu , w kategorii ,,sportowe wydarzenie roku " zwyciężył ,,Rok Sportu Orzegowskiego"


na zdjęciu mistrzowie Polski na 2017 rok w zapasach ;Andrzej Sokalski , Adrian Hajduk , Natalia Strzałka , Natalia Kubaty


Sportowym wydarzeniem roku 2017 niewątpliwie należy uznać sukces naszych zapaśników , którzy podczas Mistrzostw Polski zdobyli 4 złote i 3 brązowe medale!









W minionym roku z przyjemnością mogliśmy śledzić sukcesy i rozwój wielu młodych orzegowskich sportowców i to w wielu różnych dyscyplinach sportowych .W różnych kategoriach wiekowych nasi sportowcy reprezentują barwy narodowe w zapasach , rugby , futsaalu , tenisie ziemnym , hokeju czy tak jak widoczni na zdjęciu Przemysław Bargiel i Jakub Kamiński w piłce nożnej

Mamy bogatą bazę sportową , wybitnych szkoleniowców , najwyższej klasy obiekty sportowe w każdej szkole funkcjonują klasy sportowe .Szkoła podstawowa nr.6 jest jedną z czołowych najbardziej usportowionych szkół na Śląsku! U nas również w Orzegowie funkcjonuje z powodzeniem jedyna w mieście Szkoła Mistrzostwa Sportowego.
Sport w Orzegowie ma się bardzo dobrze!










Na początku ubiegłego roku powstał film ,,Rok Sportu Orzegowskiego"- cenny zapis nie tylko wydarzeń związanych z tym przedsięwzięciem lecz również dokument ukazujący w skrócie choć z najistotniejszymi faktami bogatą historię sportu w Orzegowie

***


Autorami filmu są Kamil Niesłony i Maciej Marmola , którzy 7 czerwca podczas uroczystej Gali w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie otrzymali wyróżnienie w niezwykle prestiżowym konkursie pod nazwą ,,Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016 ”Wyróżnienie to otrzymali za ,,Filmową Encyklopedię Powstań Śląskich "


Jeden z odcinków ,,filmowej encyklopedii powstań śląskich ''bohaterem którego jest Orzegowianin Józef Kroliczek.Na zdjęciu scena kręcona w jednym z orzegowskich mieszkań ,O historii swojego ojca opowiada Paweł Kroliczek.


Z życia parafii


Rok 2017 był okresem szczególnym dla naszej parafii.W dniach 16-23 września przebiegały u nas misje parafialne - rekolekcje które przypadają raz na kilka lat a ich celem jest umocnienie i odnowienie życia wiary.
Ubiegły rok to początek wielkiego remontu kościoła , wymiana konstrukcji dachu , a następnie pokrycie go dachówką , malowanie wnętrza kościoła czy kapitalny remont zabytkowych organów u progu stulecia konsekracji kościoła mają mu nadać godny tak zacnego jubileuszu wygląd.
W przerwie letniej nastąpiła w naszej parafii zmiana wikariuszy.Po wielu latach posługi kapłańskiej w Orzegowie opuścili go Ks.Krystian Łagowski i ks. Karol Płonka.Pozyskaliśmy natomiast dwóch nowych kapłanów ks.Karola Lubowieckiego i ks.Mateusza Pałyza







13 maja w katowickiej katedrze odbyły się święcenia prezbiteratu, podczas których kapłanem został nasz parafianin, dk. Łukasz Głąbik



12 kwietnia na cmentarzu komunalnym pożegnaliśmy z wielkim smutkiem naszego byłego długoletniego proboszcza Józefa Grelę

***


W tym roku na wieczność odeszło od nas również dwoje najstarszych Orzegowian .W wieku 102 lat zmarła Irena Majzel , dzień po swoich 104 urodzinach zmarł August Skrzypiec

.***






Rok 2017 wypełniały liczne wydarzenia mniejszej lub większej rangi ,które warto tu również odnotować .Przez 12 miesięcy życiem tętniło Centrum Inicjatyw Społecznych , które także nieraz przy współpracy z innymi organizowało wiele imprez dla tutejszych mieszkańców.To kolejny bogaty w wydarzenia rok tej placówki.
W galerii Czapla wciągu minionego roku zaprezentowano 10 interesujących , różnotematycznych wystaw


9 czerwca spod naszego kościoła na 570 kilometrową trasę do Gdyni pobiegła 10-osobowa sztafeta , wśród której obok naszego słynnego ultra maratończyka Augusta Jakubika i biegaczy śląskich znalazło się również trzech rodowitych Kaszubów .W ten sposób uczczono 30 rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście


W okresie od 20-27 maja w naszym mieście odbył się tydzień Irlandzki , w ramach którego na stadionie Burloch Areny odbył się mecz rugby pomiędzy naszymi ,,Diablicami" a zespołem z Irlandii Arklow Amazons



29 kwietnia na obiekcie Burloch Areny otwarto restaurację ,,Burloch -Cafe" Otwarcie połączone zostało z dwudniową imprezą muzyczna pod dachem lodowiska.


W momencie gdy na dobre zatarły się już wszelkie ślady górnictwa na tej ziemi z inicjatywy TMO na dziedzińcu Centrum Inicjatyw Społecznych dla upamiętnienia okresu istnienia tutejszej kopalni ,,Karol" postawiono wagonik , który jest małym symbolem przemijającego czasu , w którym to kopalnia Karol miała ogromny wpływ na rozwój Orzegowa.


Nie ma dawno już kopalni ,,Karol" są jeszcze wciąż Karolowcy - byli górnicy tej kopalni.Po raz kolejny tego roku w okolicy górniczego święta ,,Barbórki " odbyło się tradycyjnie spotkanie na zakończenie którego jak zawsze wykonano pamiątkowe zdjęcie grupowe.


Cieszą te większe inwestycje , które przetaczają się od dłuższego czasu przez Orzegów ale też cieszyć muszą nawet te mniej znaczące zmiany wizerunku swego otoczenia .



Przetaczają się inwestycje ale też wyjątkowo tego roku przez naszą dzielnicę przetoczyły się huraganowe wiatry.Na zdjęciu niektóre z wielu skutków takich nawałnic.



Na koniec tego przeglądu, w którym z pewnością pominięto wiele jeszcze innych nie mniej istotnych wydarzeń , już w formie prezentacji , krótkie podsumowanie tego co w ciągu ostatnich 12 miesięcy działo się w zakresie inwestycji .