od niedzieli do niedzieli (93)
Dodane przez Jurpo dnia Lipiec 30 2017 00:00:00
Jak co tydzień ,w każdą niedzielę, o tym; co ciekawego w naszej dzielnicy, wspomnienia z przeszłości , interesujące archiwalne fotografie i wycinki prasowe sprzed kilkudziesięciu lat, zapowiedź tego co wydarzy się w najbliższym czasie.

W tym wydaniu;

* Ulica Czapli przed wielkimi zmianami

* To samo miejsce w kilkadziesiąt lat później

* Kibicujemy naszym sportowcom

*Zarośnięty basen

*Historia KS 27 Orzegów (3)- Ciężka Atletyka


niedziela 30 lipca 2017


wejdź tu


Treść rozszerzona
***

Ulica Czapli przed wielkimi zmianami


Dokumentacja techniczna dotycząca rewitalizacji i zagospodarowania przestrzeni pomiędzy ulicami ;Hlonda Czapli ,Królowej Jadwigi i Huloka w swym opracowaniu zawiera również kilka rozwiązań opcjonalnych , które być może w trakcie realizacji niedawno rozpoczętej inwestycji zostaną uwzględnione .Jedną z takich propozycji branych po uwagę jest renowacja elewacji budynków położonych wzdłuż ul.Czapli .Koncepcja istotna , bo po jej realizacji odnowione budynki w połączeniu z wybrukowaną nawierzchnią przyszłego rynku a także drogą w tym przypadku częściowo wyłączoną z ruchu w sąsiedztwie takich obiektów jak CIS ,Stara Wozownia ,kościół czy plebania wspólnie stanowić będą jedną spójną całość.Poniższa wizualizacja obejmuje 3 warianty odnoszące się głównie do kolorystyki kamienic.
Trudno powiedzieć ,czy tak sporządzony projekt jest tylko propozycją dla inwestora czy wchodzi w zakres podjętych prac ujętych w tej opiewającej na 3,5 mln.inwestycji
Takim dobrym prognostykiem w tej sprawie jest fakt ,że jedna z tych kamienic została już odrestaurowana.Propozycje kolorystyki kamienic zlokalizowanych wzdłuż ulicy Czapl.i
Zaproponowano 3 warianty kolorystyki otynkowanych fragmentów elewacji pierzei ul. Czapli (budynki nr +++)
1 – kolory stonowane szary/beż, jednolite
2 - kolory stonowane szary/beż – 3 kolory z gamy
3 - kolory intensywne – 3 kolory z gamy

Kolory zasugerowano na rysunkach; do wyboru wariantu i doprecyzowania do wyboru na etapie projektu wykonawczego.

***

To samo miejsce ,choć nie takie samo


Jeden z wielu przypadków ukazujących jak na przestrzeni wielu dziesiątek lat potrafi się zmienić to samo miejsce.Dwa zdjęcia być może nawet robione z tego samego okna budynku szkoły podstawowej nr.36 obejmują niemal dokładnie ten sam obszar a jak mocno od siebie się różnią . To pierwsze, biało-czarne zdjęcie pochodzi z ok.1930 roku.Widzimy na jego prawej stronie budynek szkoły podstawowej wtedy nr 3.(później 38)Obok kilka innych mniejszych zabudowań gospodarczych, zaś w głębszym tle , dostrzegamy charakterystyczną w tamtym czasie wieżę budynku straży pożarnej.
***


Kibicujemy naszym sportowcom
,,Szóstka " piąta na Śląsku
Szkolny Związek Sportowy w Katowicach ogłosił wyniki współzawodnictwa w ramach Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty za rok szkolny 2016/2017.
Bardzo wysokie, piąte miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 6 z Rudy Śląskiej. Orzegowska podstawówka w swojej historii, może poszczycić się podobnym wynikiem, osiągniętym w roku 2007/2008, czyli dziewięć lat temu.
Na tak spektakularny sukces w sporcie szkolnym młodzi sportowcy pracowali przez cały rok. Na jesieni były sztafetowe biegi przełajowe, turniej gier i zabaw dla najmłodszych, szachy, tenis stołowy i piłka ręczna. Zimą badminton, pływanie i biegi łyżwiarskie. Na wiosnę koszykówka, siatkówka, piłka nożna, orientacja sportowa i wreszcie czwórbój lekkoatletyczny.
Szkołę Podstawową nr 6 w zawodach sportu szkolnego w roku szkolnym 2016/2017 reprezentowała ponad „setka” dzieci, były one przygotowywane do startów przez nauczycieli wychowania fizycznego w czasie zajęć pozalekcyjnych. Na osiąganie takich sukcesów ma również wpływ infrastruktura sportowa w Orzegowie, która pozwala na uczestnictwo dzieci w różnych formach aktywności fizycznej.
W województwie śląskim jest ponad 1400 szkół podstawowych, tak więc piąte miejsce wydaje się być wynikiem doskonałym!.


źródło;www.rudaslaska.com.pl


________________________________________


Ostatni mecz na ,,żwiroku"
Ostatni , pożegnalny mecz z kolegami na ,,żwiroku,"przed wyjazdem do Włoch rozegrał Przemek Bargiel.
Jak sam podkreśla to temu żwirowemu boisku bardzo wiele zawdzięcza.Tu się zaczęła jego przygoda z piłką.
Tu , gdzie przypomnę przed laty dokładnie w tym samym miejscu znajdował się stadion KS 27 Orzegów. Rozpoczyna się nowy etap piłkarskiej kariery Przemka.Powodzenia Bargi!
***

Zarośnięty basen


Nie tyle o samym basenie ale o tym jak naturalne środowisko potrafi się zmieniać pod wpływem różnych okoliczności.


Tak jeszcze wyglądało to miejsce mniej więcej 10 lat temu.


Dochodząca niemal do samego basenu gęstwina , to miejsce niegdysiejszego zbocza polany na której rozłożone były koce korzystających z kąpieli. .


O ile nie udało się przebić przez betonowe podłoże dużego basenu tej bardziej rozrosłej roślinności , tak widzimy jak po drugiej stronie mostku dzielącego dwa baseny w tej części dla dzieci wystrzeliły w górę całkiem okazałe już drzewa.Może to i dobrze ,że ta zieleń w ten sposób maskuje pozostałości po tym obiekcie.***

Historia KS 27 ORZEGÓW (3)
CIĘŻKA ATLETYKA


Ciężka atletyka – obecnie rzadko stosowany termin, którym dawniej określano dziedzinę sportu, do której zaliczano zapasy i podnoszenie ciężarów.
Podobnie jak w boksie sekcję ciężkiej atletyki w KS 27 Orzegów stanowili zawodnicy wcześniej uprawiający tę dyscyplinę w krótko istniejących klubach ,,Wolność „ i,,Siła”. W ten sposób do klubu trafili ukształtowani już zawodnicy .W zapasach wyróżniali się szczególnie tacy zawodnicy jak;Fryderyk Jasiulek , Józef Gola , Paweł Ficek , Jan Breitkopf , bracia Leopold ,Bernard i Hugo Gołąbkowie ,Augustyn Duda ,Jan Hunger .W podnoszeniu ciężarów najlepszymi okazali się Karol Gołąbek , Wilhelm Chwieja i Jerzy Witek. Tak więc ,młodzież wstępująca do sekcji ciężkiej atletyki miała już od samego początku na kim się wzorować.Niewiele się zachowało dokumentów odnoszących się do sportowego dorobku sekcji , niemniej jednak warto tu wyróżnić kilka nazwisk.Fryderyk Jasiulek zdobył w 1932 tytuł Mistrza Śląska w zapasach , a rok wcześniej był trzeci.Stanął również na podium Mistrzostw Polski (źródło nie podaje lokaty).W latach 30-tych Fryderyk Jasiulek należał do czołówki najlepszych polskich zapaśników .W 1933 roku zadebiutował w reprezentacji Polski w meczu z Austrią gdzie udało mu się pokonać w swej walce wyżej notowanego przeciwnika.Od tego czasu był często powoływany do kadry narodowej .
Swoje wielkie kariery w klubie KS 27 Orzegów rozpoczynali ciężarowcy Karol Słowik i Ewald Witek .Obydwaj w 1931 roku przeszli do silniejszej sekcji Slavii .W tym samym roku Karol Sławik zdobył dla Orzegowa tytuł Mistrza Śląska w wadze lekkiej , podobnie jak to się działo w przypadku bokserów , jako jeden z wielkich faworytów do zdobycia tytułu Mistrza Polski nie otrzymał zwolnienia z pracy na wyjazd na zawody .Czego się nie udało w Orzegowie , obydwu sztangistom powiodło się w rudzkiej Slavii w barwach której zdobyli;
Ewald Witek
1931r. 1932 r.1934 r.1949 r. – tytuł wicemistrza Polski
1933 r. 1935 r. 1938 r. – tytuł mistrza Polski
Karol Sławik
1936 r 1938 r. – tytuł wicemistrza Polski