od niedzieli do niedzieli (84)
Dodane przez Jurpo dnia Maj 13 2017 23:53:00

Jak co tydzień ,w każdą niedzielę, o tym; co ciekawego w naszej dzielnicy, wspomnienia z przeszłości , interesujące archiwalne fotografie i wycinki prasowe sprzed kilkudziesięciu lat, zapowiedź tego co wydarzy się w najbliższym czasie.

W tym wydaniu

* Gdzie Orzegów , gdzie Godula - powracający temat

* Tydzień Irlandzki w Rudzie Śląskiej - historyczny mecz 15-to osobowych zespołów żeńskich na stadionie Burloch Arena

*Z dawnej prasy -bezeceństwa sprzed 100 lat

* Kibicujemy naszym sportowcom - Świetny start Natalii Strzałki ,udany powrót Mateusza,Gryfy na fali, Freestyle Skate Day - filmik

*Alfabet Muzyki Orzegowskiej S - jak Szopa Alojzy

* Quiz Orzegowski (20)

niedziela 14 maja 2017


wejdź tu
Treść rozszerzona
***


Gdzie Orzegów , gdzie Godula?


To temat , który co jakiś czas wraca.Na pozór błahy , mogło by się wydawać nawet ,że nie warto się nim zajmować, tym bardziej ,że Orzegów i Godula żyją od zawsze w przykładnej wręcz symbiozie.Pisanie o tym trąca o pewną w tym przypadku niepoważną trochę formę rewizjonizmu, uzurpowania do ustalania właściwych granic między naszymi dzielnicami.
I czasem właśnie odnosi się takie wrażenie ,że jest to ,aż tak mało istotna sprawa ,że instytucje , które w tym zakresie powinny być odpowiednio obeznane , zupełnie lajtowo do tego podchodzą , co niestety w wielu przypadkach poprzez liczne publikacje najzwyczajniej wprowadza ludzi w błąd.Jednocześnie każda taka dezinformacja staje się źródłem wiedzy dla innych również słabo zorientowanych , co rodzi w następstwie jej pogłębienie.
Te przypadki wcześniej już tu na stronie pokazywane, są taką klasyczną dezinformacją i obciachem w jednym. Ustawić tablicę informującą ,że wjeżdżamy do Goduli w tym miejscu to mistrzostwo świata.No może Europy , bo mistrzostwem Świata jest ta oto mapka poniżej

Map data ©2017 Google


Orzegów bez Burlocha , Plant Orzegowskich i Parku Młodzieży a nawet ulic Jaracza i Wysockiej - nieźle!


***


Tydzień Irlandzki w Rudzie Śląskiej


Mecz rugby, chleb z piekaroka, wystawy, prelekcje, warsztaty kulinarne, konkursy i koncerty to tylko niektóre z szeregu atrakcji zaplanowanych podczas Festiwalu Polsko-Irlandzkiego w Rudzie Śląskiej. W dniach 20-27 maja w mieście trwać będzie tydzień Zielonej Wyspy.

Festiwal Polsko – Irlandzki zainauguruje mecz rugby. Rudzkie Diablice zmierzą się z drużyną Amazonek z Arklow w Irlandii (na zdjęciu) – Będzie to pierwszy w Polsce oficjalny mecz Rugby 15-osobowego kobiet. Wyjątkowości nadaje mu też fakt, że rudzianki zagrają z drużyną z Irlandii, gdzie ta dyscyplina sportu jest wyjątkowo poularna.
Mecz zaplanowano w sobotę, 20 maja, na godz. 17:00 na stadionie Burloch -Arena

***


Z dawnej prasy

Bezeceństwa sprzed ponad stu lat


Wydawać by się mogło ,że nigdy wcześniej w dziejach ludzkości świat nie był tak zdeprawowany ,przepełniony złem i różnego rodzaju przestępczością jak obecnie .Kiedy jednak zagląda się w archiwalne gazety sprzed stu lat , to zamieszczane tam obszerne rubryki kryminalne aż kipią od nikczemności ,okrutnych zbrodni ,kradzieży i wszelkich innych czynów karalnych .
Gwałty ,a już na pewno ,pedofilia czy stręczycielstwo wydawać by się mogło to typowe niegodziwości czasów współczesnych , a tu proszę ..
W Bytomiu Orzegowska dziewczyna ,,zaciekle broni się przed gwałcicielem"
W Katowicach ostrzegają ,,przed niesumiennymi agientami"co to dziewczyny rzekomo na służbę zaciągają za godziwe zapłaty , a w rzeczywistości wprowadzają je w ,,nędzę moralną"
W Zabrzu zaś ojciec na dziecku swym,, dopuszcza się zbrodni moralnej "


***


Kibicujemy naszym sportowcom

Natalia najlepsza w Rumunii !!!To dosłownie wiadomość z ostatniej chwili ! Natalia Strzałka wygrała prestiżowy turniej zapaśniczy juniorek, który rozegrany został w dniach 12-13.05.2017 w Bukareszcie.
Nasza zapaśniczka rywalizowała w kategorii wagowej do 72 kg.

BRAWO!!!

_____________________________

Brawo Mati!

Po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją Mateusz Malik wraca do formy!
Na rozegranych Mistrzostwach Śląska w podnoszeniu ciężarów w kategorii juniorów do lat 17-tu w wadze do 77 kg nasz zawodnik z wynikiem 125 kg zdobył III miejsce .Brawo!


_____________________________Od zwycięstwa do zwycięstwa


Nie zwalniają tempa nasi rugbyści .Wsobotę odnieśli kolejne zwycięstwo w meczu o mistrzostwo II Ligi.
Klub Rugby Miedziowi Lubin - K. S. RUGBY Ruda Śląska 16:36
Tak trzymać!

_____________________________Freestyle Skate Day 2017


Prezentowany poniżej filmik jest niezwykle ekspresyjną i widowiskową formą promocji tej młodziutkiej u nas w kraju dyscypliny sportowej a zarazem też promocji naszego zadaszonego lodowiska.
W tym roku odbyła się już IV edycja Freestyle Skate Day .To rozwijająca się i coraz bardziej popularna dyscyplina .Kolejne edycje przed nami .
Filmik ten w efektowny sposób pokazuje jak widowiskowe i emocjonujące mogą być takie wyścigi na lodzie połączone z pokonywaniem przeszkód


Zawody organizowane są przez firmy Tempish ,a przede wszystkim Sportrebel, którą reprezentuje Bartek Graliński , wielki propagator tej jak na razie niszowej jeszcze formy rywalizacji sportowej ,jak również współorganizator i sponsor tych zawodów, a w turnieju rozegranym w Orzegowie dodatkowo także spiker relacjonujący jego przebieg .Pasjonat sportu nie tylko z racji swej profesji zawodowej ale również z zamiłowania czego dał dowód m.in.niezwykle aktywnie włączając się w organizację Roku Sportu Orzegowskiego.Co warto podkreślić od pewnego czasu jest również członkiem Towarzystwa Miłośników Orzegowa.


***

S
S- jak Szopa AlojzyAlojzy Szopa urodził się 25 czerwca 1931 roku w Orzegowie, w rodzinie muzykującej.
1 września 1947 roku doceniając jego talent powierzono mu dyrygowanie orzegowskim chórem Chopin kiedy miał zaledwie16 lat. Prowadził chór do 22 listopada1952 r.Uczył się gry na gitarze, fortepianie i organach. Ukończył konserwatorium muzyczne, studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Miał ustawiony głos barytona oraz wielki talent wokalno-instrumentalny. Śpiewał w chórze Operetki Śląskiej, z którą kilka razy gościł w Stalowej Woli.
W 1954 roku przyjął propozycję pracy w Zakładowym Domu Kultury. Miał dbać o rozwój muzyki w tym mieście, które stało się najważniejszym miejscem realizacji jego życiowej pasji i talentu. Pracę rozpoczął jako instruktor muzyczny. Był współzałożycielem oraz długoletnim kierownikiem artystycznym i muzycznym Zespołu Pieśni i Tańca "Lasowiacy". Zespół pod jego kierownictwem osiągał wysoki poziom, niespotykany wśród amatorskich zespołów, a chór pod jego kierownictwem i opieką osiągnął poziom porównywalny z chórem ZPiT "Śląsk". Uczył też w szkole muzycznej, tworzył zespoły artystyczne, którymi kierował, dla nich opracowywał muzykę. Występował w teatrze w sztukach muzycznych..
Wybitny muzyk, niecodzienna osobowość, autor wielu niepowtarzalnych opracowań muzycznych i instrumentacji polskiego folkloru, dyrygent, chórmistrz, obdarzony ogromną ekspresją i temperamentem.Tak wspominają go mieszkańcy Stalowej Woli , ludzie związani z kulturą .Wyraz wielkiego szacunku i uznania dano Alojzemu Szopie podczas jego 80-Urodzin.Z tej okazji dla legendarnej postaci Stalowej Woli ,zorganizowano w tamtejszym Miejskim Domu Kultury huczny benefis.Po pełnej sali widowiskowej przekonał się jak wielu ma przyjaciół.

To tu w końcu przez czterdzieści siedem lat kształtował muzyczne oblicze tego miasta Stalowa Wola uhonorowała człowieka, który zostawił po sobie wspaniałe dziedzictwo, który ubogacił to miasto muzyką, piosenką i folklorem. Za swe osiągnięcia na polu kultury został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odznaczeniem resortowym , nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.


Alojzy Szopa podczas koncertu w 2008 roku podczas zjazdu Orzegowian w niemieckim Leverkusen


Po przejściu na emeryturę w 2001 roku zamieszkał w Krakowie .Tam mieszka do dziś , choć jak sam podkreśla najbardziej bliski jest mu zawsze Orzegów.Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Orzegowa . W miarę swoich możliwości odwiedza nas i na bieżąco śledzi co u nas się dzieje.


źródło ;czasopismo ,,Stalówka"