od niedzieli do niedzieli (83)
Dodane przez Jurpo dnia Maj 06 2017 23:58:00

Co tydzień w każdą niedzielę , odnajdźmy trochę czasu by powrócić do przeszłości tej dalszej i tej niedawnej , przyjrzyjmy się temu co dzieje się u nas aktualnie i zapoznajmy się z tym co wydarzy się w najbliższej przyszłości.


w tym wydaniu;

*Za głosem serca - kolejny parafianin przyjmie święcenia kapłańskie

* Z dawnej prasy - pojedynek bokserski- Orzegów 1934 rok

* Kibicujemy naszym sportowcom - historyczny wyczyn Roberta Gładczaka

* Alfabet Muzyki Orzegowskiej ( R - jak Riedel Mirosław )

* Quiz Orzegowski (19)

niedziela 7 maja 2017


wejdź tu


Treść rozszerzona


***


Za głosem serca
,,Kiedy syn porzuca swoich rodziców, bo jest posłuszny powołaniu, Jezus Chrystus zajmuje jego miejsce w rodzinie."


W sobotę 13 maja o godzinie 10.00 w katowickiej katedrze odbędą się święcenia prezbiteratu, podczas których kapłanem stanie się nasz parafianin, dk. Łukasz Głąbik
Jest możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu .
Parafia organizuje autobus, który wyruszy z parkingu koło kościoła o godz. 9.00. Koszt przejazdu 10 zł. Chętni mogą się zapisać w kancelarii lub w zakrystii.

Kapłani pochodzący z parafii:

o. Maksymilian Górnik OMI 1934, o. Wiktor Krusze OMI 1938, o. Jerzy Machoń OMI 1938, ks. Paweł Jaskółka 1939, ks. Marian Płachetka SDS 1943, ks. Rudolf Porada 1956 +, ks. Gerard Kapica 1967, ks. Jan Stachnowski SJ 1971, ks. Piotr Machoń 1982, ks. Antoni Bąk SCJ 1988, ks. Zygfryd Kot SJ 1991.ks. Grzegorz Kwiecień 2008***


Z dawnej prasy

Orzegów 1934 rokO dorobku orzegowskich bokserów opartym głównie na medalach z mistrzostw Śląska a także jedynym srebrnym medalu Mistrzostw Polski Jana Kurki mieliśmy się już okazję dowiadywać nie raz.
Nasi bokserzy jednak uczestniczyli również z powodzeniem w regularnych rozgrywkach ligowych .Oto jedna z relacji prasowej z 1934 roku.
Trochę zdziwienia musi wywołać tu fragment opisu walki naszego Pawła Lizurka w której to autor tego sportowego sprawozdania twierdzi ,że walka naszego boksera z przeciwnikiem była bardzo wyrównana zaznaczając przy tym, że rywal był aż sześciokrotnie na deskach .
Mieli czym się ekscytować orzegowscy kibice pięściarstwa .Ostatnie dwie walki rozstrzygnęły się niewiele w ponad pół minuty! A tak w ogóle u siebie nasi bokserzy spuszczali przeciwnikom z reguły srogie lanie .Na zdjęciu Paweł Lizurek - dwukrotny mistrz Śląska

***


Kibicujemy naszym sportowcom

_____________________________


Do zapisania w kartach historii orzegowskiego sportu jest niewątpliwie wyczyn wywodzącego się z naszej dzielnicy Roberta Gładczaka .Zawodnik ten wywalczył wraz z drużyną Clearexu Puchar Polski w futsaalu( halowej piłce nożnej)
Najprawdopodobniej tym samym jest pierwszym sportowcem pochodzącym z Orzegowa , któremu udało się zdobyć Puchar Polski w grze zespołowej
W ubiegłym tygodniu w rewanżowym meczu finałowym Pucharu Polski w futsalu Clearex Chorzów wygrał z Rekordem Bielsko-Biała 1-0 (0-0) i zdobył trofeum. W pierwszym meczu Rekord wygrał 3-2.

GRATULACJE !!!
_____________________________


Zawodniczki Slavii najlepsze w OOM
Zawodniczki Slavii Ruda Śląska zdecydowanie zwyciężyły w klasyfikacji klubowej XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach kobiet. Zawody rozegrane zostały w dniach 30.04-2.05.2017 w Drzonkowie. Na starcie stanęło 140 zawodniczek z 52 klubów. Rudzianki wywalczyły pięć medali w tym dwa z najcenniejszego kruszcu. Rywalizację w swoich kategoriach wagowych wygrały Natalia Koperska (40 kg) i Karolina Stróżyk (52 kg), na drugim stopniu podium stanęła Kamila Kulwicka (65 kg), a brązowe medale przypadły w udziale Emilii Pisuli (43 kg) oraz Paulinie Danisz (60 kg). Ponadto, zloty medal w kategorii do 56 kg wywalczyła, we wspaniałym stylu, reprezentująca barwy ZKS Koszalin Angelika Mytkowska, na co dzień trenująca w Rudzie Śląskiej.
Wszystkie startujące w zawodach dziewczęta to uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. H.C. Hoovera w Orzegowie.
Dziękujemy za wspaniały występ i gratulujemy!

>_____________________________W Nowym Sadzie w Serbii rozegrane zostały Mistrzostwa Europy Seniorów w zapasach. Wśród reprezentantów naszego kraju znalazł się zawodnik ZKS Slavia Ruda Śląska Andrzej Sokalski , który rywalizował w kategorii do 74 kg. W pierwszym pojedynku nasz zawodnik pokonał Michała Dubę ze Słowacji, w drugim uległ Ormianinowi Grigorovi Grigoryanovi i w ostatecznym rozrachunku zajął 9 miejsce .
W ubiegłym roku był piąty .Mimo ,gorszej lokaty , wciąż jest to bezpośrednie zaplecze europejskiej czołówki i są przesłanki , ku temu że w kolejnych startach może pojawić się realna szansa powalczenia o medal .

***

R
R- jak Riedel Mirosław


Mirosław Riedel – prezenter , dziennikarz, aktor, reżyser , artysta estradowy , Od wielu lat związany ze śląskimi mediami takimi jak: telewizja ogólnopolska TVS, Telewizja Katowice oraz telewizje lokalne: Sfera TV czy Telewizja Zabrze.

W rozległym wachlarzu zawodowych zajęć Mirosław Riedla nigdy nie zabrakło miejsca dla muzyki .
Ukończył Zarządzanie w Kulturze oraz Dziennikarstwo i Public Relations na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest również Absolwentem Państwowego Studium Wokalno-Baletowego przy Gliwickim Teatrze Muzycznym, gdzie uzyskał dyplom aktora scen muzycznych. Swoje pierwsze kroki stawiał właśnie na gliwickiej scenie, by po trzech latach przenieść się do zespołu wokalnego chorzowskiego Teatru Rozrywki, w którym brał udział m.in. w takich spektaklach jak: „West Side Story” (rola Snowboya), „Dyzma – Musical” (chłopak z Łyskowa, Antoniewski), „RENT” (Steve, kelner), „Jekyll and Hyde”, „Spin”, „Skrzypek na dachu”, „Jesus Christ Superstar”, „Oliver!”, „Producenci” czy na corocznych Koncertach Sylwestrowych..

Doświadczenie aktora zdobyte w czasie pracy na scenach śląskich teatrów muzycznych pomaga mu obecnie w roli prezentera i konferansjera w wielu często jego autorskich programach TV.Skupiając uwagę w tym wypadku na aspekt wyłącznie muzyczny , warto wymienić tu prowadzenie na antenie TVP Katowice ,TVS Silesia czy TV Sfera takich programów jak Muzyczny Koncert Życzeń czy Śląska Lista Przebojów. Jako konferansjer poprowadził wiele dużych przedstawień estradowych w tym m.in. Festiwal Piosenki Śląskiej.Choć ogólnie jest kojarzony z pracy z mikrofonem jako telewizyjny dziennikarz i prezenter w swoim zawodowym bagażu doświadczeń ma występy na scenie m.in. jako artysta Chóru w gliwickim Teatrze Rozrywki , członek zespołu wokalnego Teatru Rozrywki w Chorzowie ,czy artysta kabaretowy wykonujący również m.in. piosenki w gwarze śląskiej w ,,Ferajnie Makuli”

Jako Orzegowianin z krwi i kości często wspomaga swym doświadczeniem zawodowym imprezy estradowe jakie mają miejsce w naszej dzielnicy .Ostatnio poprowadził jubileuszowy koncert Chóru Kościelnego ,,Michael” , chóru do którego sam kiedyś jako młody chłopak należał i od którego jak sam to podkreślił wszystko się kiedyś zaczęło…