Styczeń 22 2018 17:32:07
ROZMOWY Z...
*Gabriela Kotkowiak
*Jerzy Sobera
*Rudolf Fronczek
*Bronisław Machoń
*Karolina i Adam Krawczyk
*Bogusław Poważa
Orzegów
*** Powrót do strony głównej

Historia
Orzegowianie
Orzegów 1939 -1945
Parafia
Sport
Informator
*Ulice Orzegowa
Powspominajmy
Galeria Zdjęć
*Osiedle
*ORZEGÓW
*Pejzaże
*Orzegowianie w mundurach
*Stary Cmentarz
*Orzegów zmienia swe oblicze
*Orzegowianie na fotografii
*Konkurs Plastyczny
*Kąpielisko
*podwórka i obiekty wypoczynkowe w latach 60-tych
FILMOTEKA ORZEGOWSKA
*nagrania filmowe


prezentacja zdjęć
*Orzegów,,,ja w sobie go mam (piosenka)
*Orzegów-prezentacja
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 187
· Najnowszy użytkownik: robi2
Statystyki
statystyka
pogoda w Orzegowie
*Pogoda
Przetłumacz stronę

FESTYN


Przy pięknej jak na tę porę roku pogodzie odbył się festyn zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa .Kolejni wykonawcy zabawiali licznie zgromadzoną widownię .Program estradowy był mocno zróżnicowany .Chórek Róże Św.Elżbiety z Przedszkola Sióstr Elżbietanek z uroczymi dzieciakami ,grupka akordeonistów ,orzegowski duet Karoliny i Adama Krawczyków który wreszcie mógł sie pokazać przed własną publicznością ,zespół Saleris z piosenkami o Orzegowie no i na końcu niezawodny Mirosław Szołtysek i Wesołe Trio spowodowali iż przybyli na festyn Orzegowianie mogli niezwykle miło i radośnie spędzić to niedzielne popołudnie . Wielkim powodzeniem cieszyła się loteria fantowa ,Nabyto wszystkie losy ,spośród których dodatkowo wylosowano kilka cennych nagród głównych , w tym tę jedną najcenniejszą - tygodniowy urlop dla 2 osób nad polskim morzem spędzony w domku letniskowym w Niechorzu .Był śląski kołocz , gorąca kawa , przysmaki z grila ,Co trzeba podkreślić po raz pierwszy w historii tutejszych imprez plenerowych na bieżąco odbywała się transmisja z przebiegu tego festynu w internetowym Radiu Śląsk skąd mogli poczuć klimat orzegowskiej zabawy byli tutejsi mieszkańcy obecnie przebywajacy daleko poza granicami kraju .
KALENDARZ ORZEGOWSKI 2011Do nabycia jest już KALENDARZ ORZEGOWSKI 2011.Po cenie 10 zł , można go będzie zakupić już w najbliższą odpustową niedzielę na stoisku TMO tuż przed kościołem.Poza tym można w tej sprawie kontaktować się z członkami Towarzystwa Miłośników Orzegowa .W kalendarzu znajduje się tym razem aż 38 fotografii z różnych sfer życia i z różnych okresów dawnego Orzegowa .Polecam!
to już 20 lat

Podziękowanie.


Oferując nasze wyroby staramy sie zaspokajać gusty wszystkich naszych klientów. Dlatego wszystkim tym , którzy są zadowoleni z naszych : kiełbas, szynek czy krupnioków ale również i tym którzy nas krytykowali przez to mobilizując nas do ciągłej poprawy jakości tych wyrobów , chcemy tą drogą serdecznie podziękować.Dzięki Wam możemy dalej się rozwijać i produkować te wyroby które wam smakują. Niezmienne motto firmy brzmi:
,,Jakość jest wtedy gdy wraca do nas klient, a nie produkt"Małgorzata i Czesław Kuś

.


20 września ZPM Kuś obchodzi swe 20 urodziny!


Zakład Przetwórstwa Mięsnego Małgorzaty Kuś jest rodzinnym zakładem produkcyjnym
o wielopokoleniowej tradycji wędliniarskiej. Początki działalności zakładu sięgają 1914 roku kiedy to dziadkowie właścicielki - Jan i Ema Konderla rozpoczęli produkcję i handel wyrobami wędliniarskimi. Firma w obecnej formie powstała 20 września 1990 roku i wtedy też rozpoczęła działalność. Właścicielem jest Małgorzata Kuś, z którą współpracuje mąż Czesław oraz synowie Arkadiusz i Sławomir.
Firma rozpoczęła swoją działalność produkcyjną
w niewielkich pomieszczeniach z jednym przyzakładowym sklepem . Zatrudniano wtedy cztery osoby. Produkcję prowadzono początkowo na używanych maszynach
i urządzeniach masarskich. W chwili obecnej firma zatrudnia 48 osób. Zakład rozbudowano. Ciągłe dążenie do modernizacji parku maszynowego skupiające się na zastąpieniu starych wyeksploatowanych urządzeń, nowoczesnymi urządzeniami, pozwalają nie tylko dostosować produkcję do wzrostu zapotrzebowań klientów ale w znacznym stopniu obniżyć koszty eksploatacji.Zakład ZPM Kuś od początku swojej działalności specjalizuje się w produkcji tradycyjnych, lokalnych, śląskich wyrobów o jak najlepszych walorach smakowych. Produkcja opiera się na starych sprawdzonych recepturach bez stosowania konserwantów. Przedsiębiorstwo prowadzi sprzedaż na terenie aglomeracji katowickiej województwa śląskiego oraz do kilku odbiorców w Niemczech. Odbiorcami wędlin w kraju są głownie odbiorcy detaliczni prowadzący sklepy mięsne lub spożywcze
z wydzielonymi stoiskami mięsnymi oraz cztery duże hurtownie.


renowacja krzyża
Coraz częściej spotykamy się z ludźmi dobrej woli ,którzy w różny sposób przyczyniają się do wszelkich prac związanych z ratowaniem naszego starego cmentarza .To niezmiernie cieszy ,bo ogrom pracy na terenie naszej nekropolii jest wciąż bardzo duży .Upływający czas z jednej strony nadaje temu miejscu wyjątkowości ,odchodzą najbliżsi tam pochowanych , a dla następnych pokoleń cmentarz ten nabiera innego wymiaru .Odnajdują tu czas epoki minionej a spoczywający w grobach ,są dla nich nieraz interesująco nieodgadnionymi przodkami ,z zabranymi z sobą życiorysami i dorobkiem który w wielu przypadkach kształtował charakter i historię Orzegowa.Warto więc pielęgnować pamięć o nich wszystkich dbając o ten cmentarz, tym bardziej ,że z drugiej strony upływający czas niestety robi swoje i coraz więcej nagrobków ulega zniszczeniu. Ostatnio doprowadzona droga do cmentarza ,ze znacznym upustem cenowym za jej wykonanie , czy widoczny na zdjęciu krzyż odrestaurowany nieodpłatnie przez jednego z naszych mieszkańców jak również wszelkie liczne w ostatnim okresie działania Tmo ale i harcerzy , młodzieży szkolnej a także tutejszych mieszkańców dotyczące porządkowania naszego cmentarza parafialnego pozwalają wierzyć że uda się ocalić go od zapomnienia , bo sięgając pamięcią 3-4 lata wstecz, w takim kierunku ten cmentarz zmierzał
będzie droga do parafialnego cmentarza
Firma MPRD Ruda Śląska, rozpoczęła prace na drodze dojazdowej do cmentarza parafialnego . Planowane ukończenie robót za kilka dni ! Jesteśmy niezmiernie wdzięczni zarządowi firmy wykonującej tę usługę za zasponsorowanie znacznej części kosztów związanych z utwardzeniem tej drogi.

obiecanki -cacanki
Kiedy 4 lata temu ukazała sie informacja o powstaniu w Orzegowie nowoczesnego kompleksu sportowo -rekreacyjnego umieszczając ją na stronie dodałem że, powstanie takiego obiektu u nas to wiadomość tyleż wspaniała co mocno niepewna .Kiedy w jakiś czas potem podano że w Nowym Bytomiu ma powstać podobny obiekt chyba juz nikt nie miał wątpliwości w jakim kierunku pójdą starania o pozyskanie środków na ten cel.Przed kilkoma właśnie dniami pełnowymiarowe boisko pokryte sztuczną trawą zostało otwarte przy ulicy Czarnoleśnej .W Orzegowie póki co wszystko wychodzi dobrze na makietach i projektach .Techniczne opracowanie adaptacji budynku byłego Szlafhausu na Centrum inicjatyw Społecznych, wizualizacje budynków TBS przy ulicy Tomanka ,projekty studentów Politechniki Gliwickiej zagospodarowania Orzegowa, gotowy projekt basenu ,obszerny raport dotyczący rewitalizacji Orzegowa czy sporządzona makieta i projekt obiektu (poniżej) są tego najlepszym przykładem

Kolebka Solidarności ?
właśnie wchodzimy w okres medialnego szumu związanego z wydarzeniami jakie miały miejsce dokładnie 30 lat temu ,Sierpień 1980 jednoznacznie kojarzyć musi się każdemu z narodzinami Solidarności a Gdańsk jako kolebka tego społecznego ruchu na rzecz poprawy życia ludzi pracy. Jaką miarę przyłożyć do tego zdjęcia - nie wiadomo.Czy ktoś jest w stanie odnieść się do znaczenia napisu Solidarność umieszczonego na zdjęciu? Przed rokiem 1980 w wielu innych strajkach czy manifestach społecznych mających miejsce w kraju na przestrzeni całego ubiegłego stulecia tego terminu chyba nie używano.Więc jak to się stało że posłużyli się nim strajkujący koksownicy z Orzegowa???!

ostatnie lody u Tukaja

trudno się oswoić z myślą , że już nigdy nie pójdziemy na lody do Tukaja !
Choć właścicielami cukierni ,a wcześniej piekarni w kilkudziesięcioletnim okresie jej istnienia były różne osoby to w powszechnym obiegu firmuje ją od lat nazwisko Tukaj , tak pozostało do tej pory choć od wielu lat tej cukierni już ta rodzina jak wiadomo nie prowadzi.Obecni właściciele przeszli właśnie na emeryturę a nie znalazł się nikt do tej pory kto przejąłby po nich prowadzenie tego interesu .Do coraz bardziej pokaźnego bagażu wspomnień odnoszącego się do obiektów czy zjawisk już od jakiegoś czasu tu w Orzegowie nie istniejących dołożyć więc trzeba i cukiernię Tukaja i od czasu do czasu wracając do lat minionych westchnąć słowami ....a pamiętacie te lody u Tukaja!
Nowe oblicze Domu Ratownika


Dom Ratownika- budynek przy ulicy Piasecznej 4 doczekał się nowej elewacji
odrestaurowana kamienica


Odrestaurowana fasada budynku przy ulicy Hlonda, oddaje urok kamienic ,których niemało w Orzegowie , a które po odpowiednich zabiegach również podobnie jak ten budynek wł .p.Podeszwów mogą odzyskać swoją świetność i w znaczący sposób wpłynąć na poprawę wizerunku Orzegowa .Póki co ostatnio odnowione budynki pokazując jak można z nich wydobyć piękno jednocześnie stają sie rażącym kontrastem dla swego otoczenia .Nie skażony współczesną zabudową Orzegów naprawdę po doprowadzeniu innych budynków do podobnego stanu jak ten na zdjęciu czy wyremontowane kamienice (Tobołowiec i Brysiowiec)przy ulicy Bytomskiej mógłby się korzystnie wyróżniać spośród innych dzielnic miejskich i to nie tylko w obrębie naszego miasta
Żegnamy księdza Proboszcza


Jako proboszcz naszej parafii swą posługę pełnił przez 27 lat .Dziś podczas wszystkich niedzielnych nabożeństw ks.Józef Grella podsumowując czas , który spędził w Orzegowie pożegnał swych parafian.Z dniem 1 sierpnia Ks.Proboszcz odchodzi na emeryturę .W najbliższą niedzielę na mszy o godz.10.30 nastąpi powitanie nowego proboszcza .
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
kontakt z administratorem
kontakt
PARAFIA ŚW.MICHAŁA W ORZEGOWIE

Portal PARAFII
Ruda Śląska

Portal Rudy Śląskiej
wirtualny spacer po Orzegowie

Wyświetl większą mapę
wirtualny spacer po Orzegowie
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

21/01/2018 17:56
dzisiaj na Halembie na mszy o godz.8.00 do środka kościoła wtargnął dzik! SmileLudzie się mocno wystraszyli ale ten dzik jeszcze chyba bardziej

15/01/2018 20:39
kolejna smutna wiadomość dotycząca byłych piłkarzy Szombierek .W wieku 53 lat zmarł Bogusław Cygan , niedawno odszedł Stanisław Bykowski .Wielcy piłkarze klubu , któremu kiedyś mocno k

14/01/2018 22:17
Pamiyntom Grzesia ze szkoły.[*]

10/01/2018 17:40
miał 49 lat , jutro wybieram się na jego pogrzeb który odbędzie się o 8.30 Cześć Jego Pamięci!

09/01/2018 19:45
Zmarł Grzegorz Grycuk może mało ktoś pamięta ale zuchy z mojego rocznika powinny.

04/12/2017 15:03
Bogdan; z okazji rocznicy urodzin życzę Ci zdrowia, zdrowia, zdrowia; reszta to "pikuś' Smile

02/12/2017 19:57
jurpo zdrowia, szczęścia pomyślności

28/11/2017 23:29
na pasku od 4:35

28/11/2017 23:28

25/11/2017 10:50
szkoda! okazuje się ,że dominacja w kraju nie wystarczy by mierzyć w wyższe cele na arenie międzynarodowej .

24/11/2017 21:09
Na Mistrzostwach Świata U-23 Natalia Kubaty i Natalia Strzałka przegrały swoje walki Angry

22/11/2017 22:52
Hurrrra !!! Szef wrócił Grin

22/09/2017 01:12
Adrian Hajduk wywalczył srebrny medal Wojskowych Mistrzostw Świata w zapasach w stylu wolnym!!!

05/08/2017 13:46
Niestety rywalizacja w zapasach polega na tym ,że po pierwszej przegranej walce zawodnicy odpadają z dalszej fazy zawodów.Natalia przegrała minimalnie z silną przeciwniczką

05/08/2017 13:05
Nasze niestety bardzo słabo. Dominika Kulwicka -24 ostatnia. Natalia Strzałka - 15 na 20 zawodniczek.

Wygenerowano w sekund: 0.09 3,029,511 Unikalnych wizyt