Maj 22 2018 21:06:37
ROZMOWY Z...
*Gabriela Kotkowiak
*Jerzy Sobera
*Rudolf Fronczek
*Bronisław Machoń
*Karolina i Adam Krawczyk
*Bogusław Poważa
Orzegów
*** Powrót do strony głównej

Historia
Orzegowianie
Orzegów 1939 -1945
Parafia
Sport
Informator
*Ulice Orzegowa
Powspominajmy
Galeria Zdjęć
*Orzegów - galeria zdjęć

FILMOTEKA ORZEGOWSKA
*nagrania filmowe


prezentacja zdjęć
*Orzegów,,,ja w sobie go mam (piosenka)
*Orzegów-prezentacja
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 187
· Najnowszy użytkownik: robi2
Statystyki
statystyka
pogoda w Orzegowie
*Pogoda
Przetłumacz stronę

Pokłosie Orzegowskiego Pleneru Fotograficznego


Chcesz zobaczyć jak jest postrzegana przez fotografów dzielnica Orzegów ?Zapraszamy do DRINK BARU „METTAXA” w Rudzie Śląskiej - Orzegowie, przy ul. K.A. Hlonda 10, na wystawę p.t.„Orzegowskie fotografie”.

W „METTAXIE” wystawę poplenerową współczesnych zdjęć można będzie oglądać
od 08.11.2011 r. do 12.11. 2011 r.


Zdjęcia, których głównym tematem jest Orzegów, klimat dzielnicy, charakterystyczna architektura i przyroda są pokłosiem pleneru fotograficznego zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa, Filię nr 14 MBP oraz Stanisławę Schimerę.
Dzięki wspaniałym pasjonatom fotografowania, którzy temat uwiecznienia Orzegowa potraktowali w sposób oryginalny i świeży, można będzie przekonać się, jak niezwykłym miejscem jest nasza dzielnica. Dla organizatorów pleneru i publiczności, największe znaczenie ma miejsce wykonania fotografii, gdyż ważny jest nastrój i emocje wywołane przedstawionym ujęciem. Cenne jest również zupełnie nowe spojrzenie uczestników pleneru na zakątki Orzegowa. Tym bardziej, iż niektórzy fotografowie przyjechali do naszej dzielnicy po raz pierwszy.

Na wystawie swoje fotografie zaprezentują: Aneta Cieślak, Sylwia Batorska, Maryna Bochon, Małgorzata Gal, Magdalena Gawarecka, Jadwiga Jakubowska, Jacek Komorowski, Michał Kulik, Artur Musik, Eugeniusz Nockowicz, Anna Pasieka, Andrzej Pasieka, Bogdan Poważa, Henryk Przybyła, Karolina Sobera i Kazimierz Wojtaszek.


Terminy i miejsca wystaw:

08.11.2011- 11.11.2011 – METTAXA,ul. K.A. Hlonda 10, Ruda Śląska – Orzegów

12.11.2011 – 25.11.2011 – C.H. PLAZA, ul. 1-go Maja 310, Ruda Śląska - Wirek

29.11.2011 – 04.12.2011 –Restauracja „STARA DRUKARNIA”, ul. K. Goduli 36

0d 05.12.2011 – kościół p.w. Św. Michała Archanioła, ul. Królowej Jadwigi 8,Ruda Śląska – Orzegów

02.01 2012 – 31.01. 2012 – Urząd Miasta Ruda Śląska

02.02.2012 – 29.02.2012 – Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty, ul. Niedurnego 69,Ruda Śląska –Nowy Bytom

*Agnieszka Płaszczyk , Stanisława Schimera


Zapraszamy!
KWESTA 2011Dzięki tegorocznej kweście zostanie odtworzony pomnik górników którzy zginęli w katastrofie w 1898 roku
,
4 urodziny Towarzystwa Miłośników Orzegowa

4 urodziny Towarzystwa Miłośników Orzegowa


28 Października swoje czwarte Urodziny obchodziło Towarzystwo Miłośników Orzegowa .W tym dniu członkowie tej organizacji spotkali się w restauracji Mettaxa .Mimo iż spotkanie miało typowo towarzyski charakter nie uciekano od spraw związanych z działalnością towarzystwa .Dominującym tematem rozmów był przygotowywany cykl poplenerowych wernisaży i wystaw jaki od 7 listopada nastąpi w kilku miejscach naszego Miasta . To z pewnością ważne wydarzenie dla naszej dzielnicy , stąd też dopieszczane zostają dosłownie wszystkie szczegóły tego przedsięwzięcia .

W trakcie urodzinowego spotkania zagościła Pani Prezydent Grażyna Dziedzic.W niezwykle ciepłych słowach odniosła się do społecznej aktywności tutejszych mieszkańców, jednocześnie przedstawiając wielce obiecujące dla nas mieszkańców Orzegowa zamierzenia poprawy wizerunku naszej dzielnicy .Zapewnienia p.Prezydent to z pewnością znaczący bodziec dla członków TMO do aktywnej kontynuacji działań w piątym już roku swego istnienia.


Zagraniczna część TMO z prezesem Markiem Kobierskim w rozmowie z panią Prezydent Rudy Śląskiej Grażyną Dziedzic na temat przyszłości naszej dzielnicyo rocznicowym spotkaniu w portalu www.wiadomosci24.pl
patrz TU
wspomnień dawnych czar


Przed nami długie jesienne wieczory , pora , której często towarzyszy zaduma , refleksja , wracanie pamięcią w lata swej młodości.Zaglądając do albumów często wspominamy radosny, beztroski czas , spędzany w gronie swych rówieśnikow .Spoglądając na to zdjęcie chciałoby się zapytać ; kaj som chopcy z tamtych lot ? Czy ktoś tu rozpoznaje siebie lub bliskich ?Fotografia jest wykonana w latach 60-tych na boisku na zandzie (obecny teren szkoły podst.nr.6)a została nadesłana przez jednego z mieszkańców Orzegowa od wielu lat mieszkającego w Niemczech
Gratulacje!

Podczas Targów Książki w Katowicach ogłoszono wyniki i listę 50 najwartościowszych zdaniem Ślązaków lektur .Miło donieść iż I i III miejsce w plebiscycie Book Silesia przyznano pozycjom ,,Słownik Gwar Śląskich " oraz Mitologia Śląska " autorstwa Adama i Barbary Podgórskich .Adam Podgórski od samego początku jest członkiem Towarzystwa Miłośników Orzegowa .W swoich publikacjach zarówno książkowych jak i prasowych często poświęca wiele miejsca naszej dzielnicy .Gratulacje Panie Adamie!!!
I Plener Fotograficzny za nami
W sobotę 8 października ulice Orzegowa przemierzała blisko dwudziestoosobowa grupa pasjonatów fotografowania biorąca udział w - I Plenerze Fotograficznym -Orzegowskie Fotografie zorganizowanym przez Filię nr.14 Miejskiej Biblioteki Publicznej ,Towarzystwo Miłośników Orzegowa oraz przy udziale głównej pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia pani Stanisławy Schimery .Przez kilka godzin obiektywy aparatów fotograficznych skierowane były na najbardziej interesujące miejsca naszej dzielnicy .Najciekawsze fotografie zostaną zaprezentowane od listopada w kilku miejscach naszego miasta . Wystawy te połączone będą z wernisażami.Najlepsze poplenerowe prace w późniejszym czasie będzie również można zobaczyć na Orzegowskiej Stronie Internetowej.
Tego dnia w ramach Górnośląskich Dni Dziedzictwa odbył się również spacer po Orzegowie, który stał się okazją dla uczestników pleneru do zapoznania się z historią fotografowanych obiektów . W roli przewodnika wystąpił Marek Kobierski .
sfotografować Orzegów
Wydawać by się mogło że , nie ma już takiego zakamarka w Orzegowie którego by nie ujęto gdzieś , kiedyś na zdjęciu , dlatego też na pozór wykonywanie fotografii tych samych obiektów któryś raz z rzędu jest pozbawione głębszego sensu.Plener Fotograficzny zorganizowany w naszej dzielnicy ma przekonać że , tak nie jest .Z każdego sfotografowanego miejsca można wydobyć całą gamę interesujących detali , nadać temu miejscu pewien klimat i charakter.Pasjonaci fotografowania a tych w sobotę u nas nie zabraknie , są w stanie udowodnić nam jak w najróżniejszy sposób można ukazać to samo miejsce .Czasem to wynika z techniki fotografowania , niekiedy zależy od warunków pogody a bywa też i tak że fotograf w tylko sobie wiadomy sposób wydobywa z fotografowanego obiektu walory trudne do uchwycenia gołym okiem .zobacz inne fotografie tego samego miejsca
Orzegowski Kalendarz 2012W sprawie nabycia kalendarzy - prosimy o kontakt z członkami TMO


,
Już wkrótce do nabycia Kalendarz Orzegowski 2012 ! Kolejny wydany przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa kalendarz , tym razem jest bogato ilustrowany fotografiami sprzed półwiecza , okresu dekady lat 60-tych , czasu ogromnych przeobrażeń Orzegowa .Zapraszamy do zakupu kalendarza . Najbliższa okazja - już w najbliższą odpustową niedzielę na stoisku TMO przy kościele
25-lecie DPS SENIORProgram obchodów 25 lecia DPS Senior


10 wrzesień 2011


Godz. 14.00 - Msza Święta w Kaplicy DPS (koncelebra księży: ks. Proboszcz Ryszard Nowak, ks. Zbigniew Stalmach, ks. Leszek Makówka, ks. Jan Małysek)
– oprawa muzyczna Mszy Świętej : chór „Michael” (Orzegów)

Na jadalni:
Godz.15.00 - przywitanie gości i mieszkańców (p. Dyrektor)
Godz. 15.10 –przedstawienie krótkiej historii Domu - prezentacja (p. Adam),
Godz. 15.20 - przemówienia zaproszonych gości

Impreza w ogrodzie DPS : imprezę prowadzi Mirek Riedel
ok.godz.16.00 – część artystyczna :
- ok.16.00 występ zespołu „Rudzianie” (15 min)
- ok.16.20 występ zespołu „Jarzębinki” (20 min)
- ok.1645 występ zespołu „Rudzianie” (15 min)
- ok.17.05 występ zespołu akordeonistów (40 min)
- ok.17.50 zabawa przy muzyce zespołu „Brawo” (2 godz.)
Zakończenie imprezy ok.godz.20.30

Rewitalizacja Koksowni ,czemu nie?Orzegów dla Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach staje się wdzięcznym tematem . Już jakiś czas temu studenci tego Wydziału opracowali projekty zagospodarowania naszej dzielnicy , tym razem ich zagadnieniem stała się rewitalizacja obszaru byłej koksowni ,,Orzegów"Żeby tak jeszcze, to co na papierze można było wcielić w życie?!
Damian Gorawski rozwiązał kontrakt z Górnikiem


Damian Gorawski nie jest już piłkarzem Górnika Zabrze. W poniedziałek zarząd klubu osiągnął kompromis z zawodnikiem i jego kontrakt został rozwiązany za porozumieniem stron.

czytaj więcej
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
kontakt z administratorem
kontakt
PARAFIA ŚW.MICHAŁA W ORZEGOWIE

Portal PARAFII
Ruda Śląska

Portal Rudy Śląskiej
wirtualny spacer po Orzegowie

Wyświetl większą mapę
wirtualny spacer po Orzegowie
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/03/2018 14:35
W wieku 84 lat zmarł śp. Stanisław Mgłosiek ,były kierownik szkoły podst. nr 38 ,Pogrzeb w środę 21 marca o godz.11.00 w Goduli

01/03/2018 15:12

02/02/2018 23:10
Żeby myśleć o awansie, to Kazachstan musi wygrać z Rosją różnicą minimum 5 bramek. Szkoda, że tak wysoko przegraliśmy.

02/02/2018 16:13
na pocieszenie w pierwszym meczu dosyć sensacyjnie zremisowali z Rosją -wicemistrzem Europy 1-1

01/02/2018 23:44
Niestety porażka 1:5. Gładczak i Widuch grali. Szanse na awans prawie zerowe Angry

31/01/2018 20:44
1 luty- Polsat mecz ME w futsalu Polska -Kazachstan z udziałem naszego Roberta Gładczaka

31/01/2018 09:02
Wczoraj zmarła moja kuzynka Janina P.

30/01/2018 11:28
Była koksownia, będzie park z alejkami: https://silesion..
..29-01-2018
Smile

25/01/2018 11:28
OSP to Ochotnicza Straż Pożarna

21/01/2018 17:56
dzisiaj na Halembie na mszy o godz.8.00 do środka kościoła wtargnął dzik! SmileLudzie się mocno wystraszyli ale ten dzik jeszcze chyba bardziej

15/01/2018 20:39
kolejna smutna wiadomość dotycząca byłych piłkarzy Szombierek .W wieku 53 lat zmarł Bogusław Cygan , niedawno odszedł Stanisław Bykowski .Wielcy piłkarze klubu , któremu kiedyś mocno k

14/01/2018 22:17
Pamiyntom Grzesia ze szkoły.[*]

10/01/2018 17:40
miał 49 lat , jutro wybieram się na jego pogrzeb który odbędzie się o 8.30 Cześć Jego Pamięci!

09/01/2018 19:45
Zmarł Grzegorz Grycuk może mało ktoś pamięta ale zuchy z mojego rocznika powinny.

04/12/2017 15:03
Bogdan; z okazji rocznicy urodzin życzę Ci zdrowia, zdrowia, zdrowia; reszta to "pikuś' Smile

Wygenerowano w sekund: 0.12 3,135,398 Unikalnych wizyt