Maj 26 2017 07:38:23
ROZMOWY Z...
*Gabriela Kotkowiak
*Jerzy Sobera
*Rudolf Fronczek
*Bronisław Machoń
*Karolina i Adam Krawczyk
*Bogusław Poważa
Orzegów
*** Powrót do strony głównej

Historia
Orzegowianie
Orzegów 1939 -1945
Parafia
Sport
Informator
*Ulice Orzegowa
Powspominajmy
Galeria Zdjęć
*Osiedle
*ORZEGÓW
*Pejzaże
*Orzegowianie w mundurach
*Stary Cmentarz
*Orzegów zmienia swe oblicze
*Orzegowianie na fotografii
*Konkurs Plastyczny
*Kąpielisko
*podwórka i obiekty wypoczynkowe w latach 60-tych
orzegowskie filmiki
*Rok Sportu Orzegowskiego
*Centralna impreza Roku Sportu Orzegowskiego
*Ratusz
*inauguracja 710 lecia Orzegowa
*710 lat Orzegowa (podsumowanie)
*film dokumentalny o starym cmentarzu parafialnym
*rewelacyjne ujęcia Burloch -Areny w meczu KS Igloo Rugby Ruda Śląska z reprezentacją Polski
*otwarcie toru rolkarskiego na Burlochu (nightskating)
*otwarcie Centrum Inicjatyw Społecznych
(cis) *,,Przaja -mój Orzegów"
(cis) *,,Przaja -mój Orzegów"(2)
*obchody 700-lecia Orzegowa
*wspomnienia z baraków
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 186
· Najnowszy użytkownik: Natalia
Statystyki
statystyka
pogoda w Orzegowie
*Pogoda
Przetłumacz stronę

renowacja krzyża
Coraz częściej spotykamy się z ludźmi dobrej woli ,którzy w różny sposób przyczyniają się do wszelkich prac związanych z ratowaniem naszego starego cmentarza .To niezmiernie cieszy ,bo ogrom pracy na terenie naszej nekropolii jest wciąż bardzo duży .Upływający czas z jednej strony nadaje temu miejscu wyjątkowości ,odchodzą najbliżsi tam pochowanych , a dla następnych pokoleń cmentarz ten nabiera innego wymiaru .Odnajdują tu czas epoki minionej a spoczywający w grobach ,są dla nich nieraz interesująco nieodgadnionymi przodkami ,z zabranymi z sobą życiorysami i dorobkiem który w wielu przypadkach kształtował charakter i historię Orzegowa.Warto więc pielęgnować pamięć o nich wszystkich dbając o ten cmentarz, tym bardziej ,że z drugiej strony upływający czas niestety robi swoje i coraz więcej nagrobków ulega zniszczeniu. Ostatnio doprowadzona droga do cmentarza ,ze znacznym upustem cenowym za jej wykonanie , czy widoczny na zdjęciu krzyż odrestaurowany nieodpłatnie przez jednego z naszych mieszkańców jak również wszelkie liczne w ostatnim okresie działania Tmo ale i harcerzy , młodzieży szkolnej a także tutejszych mieszkańców dotyczące porządkowania naszego cmentarza parafialnego pozwalają wierzyć że uda się ocalić go od zapomnienia , bo sięgając pamięcią 3-4 lata wstecz, w takim kierunku ten cmentarz zmierzał
będzie droga do parafialnego cmentarza
Firma MPRD Ruda Śląska, rozpoczęła prace na drodze dojazdowej do cmentarza parafialnego . Planowane ukończenie robót za kilka dni ! Jesteśmy niezmiernie wdzięczni zarządowi firmy wykonującej tę usługę za zasponsorowanie znacznej części kosztów związanych z utwardzeniem tej drogi.

obiecanki -cacanki
Kiedy 4 lata temu ukazała sie informacja o powstaniu w Orzegowie nowoczesnego kompleksu sportowo -rekreacyjnego umieszczając ją na stronie dodałem że, powstanie takiego obiektu u nas to wiadomość tyleż wspaniała co mocno niepewna .Kiedy w jakiś czas potem podano że w Nowym Bytomiu ma powstać podobny obiekt chyba juz nikt nie miał wątpliwości w jakim kierunku pójdą starania o pozyskanie środków na ten cel.Przed kilkoma właśnie dniami pełnowymiarowe boisko pokryte sztuczną trawą zostało otwarte przy ulicy Czarnoleśnej .W Orzegowie póki co wszystko wychodzi dobrze na makietach i projektach .Techniczne opracowanie adaptacji budynku byłego Szlafhausu na Centrum inicjatyw Społecznych, wizualizacje budynków TBS przy ulicy Tomanka ,projekty studentów Politechniki Gliwickiej zagospodarowania Orzegowa, gotowy projekt basenu ,obszerny raport dotyczący rewitalizacji Orzegowa czy sporządzona makieta i projekt obiektu (poniżej) są tego najlepszym przykładem

Kolebka Solidarności ?
właśnie wchodzimy w okres medialnego szumu związanego z wydarzeniami jakie miały miejsce dokładnie 30 lat temu ,Sierpień 1980 jednoznacznie kojarzyć musi się każdemu z narodzinami Solidarności a Gdańsk jako kolebka tego społecznego ruchu na rzecz poprawy życia ludzi pracy. Jaką miarę przyłożyć do tego zdjęcia - nie wiadomo.Czy ktoś jest w stanie odnieść się do znaczenia napisu Solidarność umieszczonego na zdjęciu? Przed rokiem 1980 w wielu innych strajkach czy manifestach społecznych mających miejsce w kraju na przestrzeni całego ubiegłego stulecia tego terminu chyba nie używano.Więc jak to się stało że posłużyli się nim strajkujący koksownicy z Orzegowa???!

ostatnie lody u Tukaja

trudno się oswoić z myślą , że już nigdy nie pójdziemy na lody do Tukaja !
Choć właścicielami cukierni ,a wcześniej piekarni w kilkudziesięcioletnim okresie jej istnienia były różne osoby to w powszechnym obiegu firmuje ją od lat nazwisko Tukaj , tak pozostało do tej pory choć od wielu lat tej cukierni już ta rodzina jak wiadomo nie prowadzi.Obecni właściciele przeszli właśnie na emeryturę a nie znalazł się nikt do tej pory kto przejąłby po nich prowadzenie tego interesu .Do coraz bardziej pokaźnego bagażu wspomnień odnoszącego się do obiektów czy zjawisk już od jakiegoś czasu tu w Orzegowie nie istniejących dołożyć więc trzeba i cukiernię Tukaja i od czasu do czasu wracając do lat minionych westchnąć słowami ....a pamiętacie te lody u Tukaja!
Nowe oblicze Domu Ratownika


Dom Ratownika- budynek przy ulicy Piasecznej 4 doczekał się nowej elewacji
odrestaurowana kamienica


Odrestaurowana fasada budynku przy ulicy Hlonda, oddaje urok kamienic ,których niemało w Orzegowie , a które po odpowiednich zabiegach również podobnie jak ten budynek wł .p.Podeszwów mogą odzyskać swoją świetność i w znaczący sposób wpłynąć na poprawę wizerunku Orzegowa .Póki co ostatnio odnowione budynki pokazując jak można z nich wydobyć piękno jednocześnie stają sie rażącym kontrastem dla swego otoczenia .Nie skażony współczesną zabudową Orzegów naprawdę po doprowadzeniu innych budynków do podobnego stanu jak ten na zdjęciu czy wyremontowane kamienice (Tobołowiec i Brysiowiec)przy ulicy Bytomskiej mógłby się korzystnie wyróżniać spośród innych dzielnic miejskich i to nie tylko w obrębie naszego miasta
Żegnamy księdza Proboszcza


Jako proboszcz naszej parafii swą posługę pełnił przez 27 lat .Dziś podczas wszystkich niedzielnych nabożeństw ks.Józef Grella podsumowując czas , który spędził w Orzegowie pożegnał swych parafian.Z dniem 1 sierpnia Ks.Proboszcz odchodzi na emeryturę .W najbliższą niedzielę na mszy o godz.10.30 nastąpi powitanie nowego proboszcza .
IIedycja FOTOZAGADKI zakończona


II edycja Fotozagadki zakończona .Po kilkumiesięcznych bojach gromadząc zdecydowanie największą ilość punktów zwycięzcą został Bogdan Krzykawski , drugie miejsce zajął Paweł Kroliczek a trzecie Grażyna Bytom .Trójka laureatów tak jak w poprzedniej edycji zostanie nagrodzona upominkami .
Nowy proboszcz


1 sierpnia w naszej parafii nastąpi zmiana proboszcza .Pełniący tę funkcję od 1983 roku ks.Józef Grella odchodzi na emeryturę.Jego miejsce zajmie ks.Ryszard Nowak

ks.Ryszard Nowak urodził się 31 lipca 1963 w Tarnowskich Górach, w rodzinie Teresy i Romana Nowaków. W 1982 roku zdał egzamin dojrzałości w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. W. I. Lenina w Tarnowskich Górach. Po rocznej pracy w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych „Fazos”, rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, które ukończył w 1989 roku, ze stopniem magistra teologii. 13 maja 1989 przyjął w katowickiej katedrze Chrystusa Króla święcenia kapłańskie z rąk bpa Damiana Zimonia.
Przez pięć lat pracował jako wikariusz w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie . Przez następne dziesięć lat był moderatorem grup apostolskich w domach formacyjnych Ruchu Światło-Życie w Wiśle Jaworniku i Nowej Osadzie. Od września 2004 roku pracował jako wikariusz w parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach i od stycznia 2005 roku jako Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie w archidiecezji katowickiej. Od 1 września 2008 był rezydentem w parafii św. Jadwigi w Chorzowie.
W 1992 roku ukończył dodatkowe studium pastoralne dla księży na Papieskiej Akademii Teologicznej uzyskując stopień licencjata z zakresu teologii moralnej. W tym samym roku ukończył również Studium Formacji Pastoralno-Liturgicznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie studiował w latach 1990-1992. Oprócz zadań w archidiecezji katowickiej, od 1995 roku był zaangażowany w Ruch Światło-Życie w wymiarze ponaddiecezjalnym, pełniąc obowiązki Moderatora Centralnej Diakonii Modlitwy Ruchu Światło-Życie, Moderatora Filii Śląskiej Ruchu (obejmujących 9 południowo-zachodnich diecezji w Polsce) oraz posługując w Centralnej Diakonii Jedności Ruchu Światło-Życie. Z ramienia CDJ był koordynatorem ewangelizacji ekumenicznych „Festiwal Życia” w Wiśle (2004 i 2006) oraz ogólnopolskiej ewangelizacji „ProChrist” (2008) z przekazem satelitarnym z katowickiego „Spodka”, a także ewangelizacji przez internet „SzukającBoga.pl” i powiązanego z nim programu „DlaczegoJezus.pl”.
Przeprowadził ponad 170 serii rekolekcji (w tym ponad 60 dla kapłanów, wspólnot życia konsekrowanego, akademickich, parafialnych oraz szkolnych). Jest współautorem i redaktorem podręcznika „Kurs Oazowy Dla Animatorów Diakonii Modlitwy”, współautorem wielu materiałów dla formacji animatorów i diakonii Ruchu Światło-Życie oraz autorem ponad 100 artykułów w czasopismach „Oaza”, „Wieczernik”, „Nasza Myśl”. W 2008 roku został członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
kontakt z administratorem
kontakt
tmo

portal Towarzystwa Miłośników Orzegowa - aktualnie w zawieszeniu
CIS

Centrum Inicjatyw Społecznych
PARAFIA ŚW.MICHAŁA W ORZEGOWIE

Portal PARAFII
Ruda Śląska

Portal Rudy Śląskiej
wirtualny spacer po Orzegowie

Wyświetl większą mapę
wirtualny spacer po Orzegowie
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

19/04/2017 14:48
W wieku 102 lat zmarła Ś.P. Irena Majzel.CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI!

19/04/2017 09:08

18/04/2017 19:00
Głosujmy na Rudę Śląską http://www.tvs.pl.
..-plebiscyt

14/04/2017 14:33
W wieku 64 lat zmarł śp.Henryk Baron .Pogrzeb 18 kwietnia o godz.8.15 w naszym kościele .Cześć Jego Pamięci !

09/04/2017 16:27
Dziękuję

08/04/2017 21:23
piękne te zdjęcia Smile

07/04/2017 22:40

06/04/2017 19:04

01/04/2017 17:23
Lewandowski zdobył dziś 3 bramki w meczu Bundesligi!

26/03/2017 15:36
Andrzej Sokalski z Pucharem Polski!!! Zawodnik ZKS Slavia Ruda Śląska Andrzej Sokalski zajął Im w kategorii do 74 kg, podczas rozgrywanego w Białogardzie Pucharu Polski w zapasach w stylu wolnym.

25/03/2017 10:02
w wieku 78 lat zmarł Adam Janicki ,długoletni nauczyciel w szkole podstawowej nr.37.Cześć Jego Pamięci!

13/03/2017 21:40
Mam pytanie do Krzyśka i Urszuli. Dlaczego Wy dyskutujecie w tym miejscu a nie w "od niedzieli do niedzieli". Za chwilę nie będzie wiadomo o czym dyskutujecie.

13/03/2017 10:47
Krzysiek..w grupie dzieci na placu jest chlopczyk od Jaroszow! Ale to ten starszy .....Stefan

12/03/2017 09:11
Jurek ma zdjecie w mojej kolekcji z Piotrkiem jak stoi w grupie dzieci na placu z Tukajem...

12/03/2017 09:07
POZDROWIENIA DLA WAS WSZYSTKICH ORAZ PIOTRA JAROSZA. Kto by pomyslal ze my bawili sie na tym samym placu w Orzegowie.

Wygenerowano w sekund: 0.22 2,800,215 Unikalnych wizyt