Czerwiec 18 2018 22:48:02
MS Rosja 2018
*Skarb kibica


ROZMOWY Z...
*Gabriela Kotkowiak
*Jerzy Sobera
*Rudolf Fronczek
*Bronisław Machoń
*Karolina i Adam Krawczyk
*Bogusław Poważa
Orzegów
*** Powrót do strony głównej

Historia
Orzegowianie
Orzegów 1939 -1945
Parafia
Sport
Informator
*Ulice Orzegowa
Powspominajmy
Galeria Zdjęć
*Orzegów - galeria zdjęć

*Z orzegowską faną przez świat
FILMOTEKA ORZEGOWSKA
*nagrania filmowe


prezentacja zdjęć
*Orzegów,,,ja w sobie go mam (piosenka)
*Orzegów-prezentacja
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 187
· Najnowszy użytkownik: robi2
Statystyki
statystyka
pogoda w Orzegowie
*Pogoda
Przetłumacz stronę

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

rok 1950 - A.Przybylska i E.Goczoł podczas ozdabiania świątecznej choinki


Wkrótce Święta Bożego Narodzenia,okres wyjątkowo nasycony wielowiekową tradycją. Niezwykła różnorodność obchodzenia tych Świąt dotyczy nie tylko poszczególnych krajów, ale również regionów w Polsce. Rozbieżności w świątecznych tradycjach regionalnych związane są przede wszystkim z rodzajami potraw jedzonych podczas Wigilii.Ale i w różnych częściach kraju inaczej nazywa się np. roznoszących prezenty .U nas zawsze to było Dzieciątko , gdzie indziej jest Mikołaj ,Gwiazdor lub Dziadek Mróz .
Gorąco zachęcam do wpisywania komentarzy odnoszących się do obchodzenia w Waszych domach Świąt Bożego Narodzenia z poprzedzająca ich wigilią .
Jerzy Sobera wśród gwiazd polskiego hokeja

1 grudnia na uświetnienie otwarcia nowego lodowiska w Mikołowie odbył się pokazowy mecz hokeja z udziałem byłych olimpijczyków .Organizatorom udało się tego dnia ściągnąć do siebie wiele byłych gwiazd naszego hokeja.
Wśród najwybitniejszych polskich hokeistów z występującym przez wiele lat z powodzeniem w NHL Mariuszem Czerkawskim czy parą najskuteczniejszych napastników w historii polskiej reprezentacji Wiesławem Jobczykiem i Andrzejem Zabawą na czele ( uczestnikami pamiętnego zwycięstwa na MŚ w Katowicach z ekipą ZSRR 6-4) znalazł się również Orzegowianin Jerzy Sobera reprezentujący nasz kraj na zimowych Igrzyskach w Albertville w 1992 roku, obecnie Prezes a zarazem szkoleniowiec powstałego 4 lata temu w Orzegowie Rudzkiego Towarzystwa Hokejowego Zryw Ruda Śląska .Kto wie czy pod okiem tak doświadczonego pod względem gry zarówno w reprezentacji kraju jak również w kilku czołowych klubach ekstraklasy zawodnika , komuś ze sporej grupy młodych hokeistów trenujących na tafli orzegowskiego lodowiska nie uda się w przyszłości pójść w ślady gwiazd zgromadzonych w Mikołowie .

Więcej szczegółów z meczu gwiazd hokeja na lodowisku w Mikołowie w aktualnościach sportowych TVP Katowice
Oglądaj TU
kalendarze Orzegowskie na 2012 rok

Są jeszcze do nabycia w cenie 12 zł Kalendarze Orzegowskie na 2012 rok . Informacja skierowana jest przede wszystkim dla byłych Orzegowian obecnie mieszkających poza naszą dzielnicą , bądź za granicą. Po uprzednim kontakcie na e-meil jurpo@interia.pl lub tmo@free.ngo.pl możliwość przesłania kalendarza pocztą .
Rekonstrukcja Pomnika Górników

Mimo iż , od zamknięcia kopalni Karol mija już 40 lat , to wciąż trudno się nam odzwyczaić od typowo górniczego charakteru Orzegowa .Z górnictwem związani byliśmy przez 200 lat.Pierwsza kopalnia ,,Król Dawid”powstała tu już w 1768 roku .Z biednej wsi staliśmy się rozwijajacą osadą górniczą.Czarne złoto jak określano wydobywany węgiel stało się bogactwem , które przez dziesiątki lat wywierało ogromny wpływ na rozwój całego regionu związanego z przemysłem wydobywczym .Niestety praca w kopalni od samego początku była bardzo niebezpieczna i wielu górników oddawało swe życie na posterunku pracy. .Szczególnie tragiczne i zapadające na długo w pamięci były katastrofy zbiorowe .
Pierwsza odnotowana katastrofa w orzegowskiej kopalni miała miejsce w 1879 roku , kiedy to w wyniku zawalenia stropu ,śmierć poniosło 10 górników . 18 lipca 1898 roku śmierć zebrała jeszcze większe żniwo. W następstwie zerwania się klatki tragicznie zginęło 25 górników .Jak bolesne były z tym związane przeżycia nie tylko najbliższych krewnych ofiar ale i całego tutejszego społeczeństwa nie trudno sobie wyobrazić ,bo w ostatnich latach ból i trauma po utracie najbliższych często dotykały mieszkańców naszego miasta .
W hołdzie poległym górnikom na cmentarzu parafialnym powstał monument ku czci tych którzy oddali swe życie w 1898 roku . Także uczczono w ten sposób śmierć 6 górników którzy zginęli na miejscu pracy 27 stycznia 1945 roku w wyniku bliżej niewyjaśnionych działań wojennych .Pomnik na trwałe po dziś dzień stał się miejscem szczególnym na naszym starym cmentarzu parafialnym .
Upływający czas zatrze być może w najbliższej przyszłości wszelkie ślady istniejącej tu kiedyś kopalni , lecz z pewnością na długo zachowa się w nas pamięć o tych którzy tworzyli swą ciężką pracą charakter tej ziemi.Warto tę pamięć pielęgnować .
8 lipca 1996 roku w czasie burzy na mogiłę poległych górników spadło złamane drzewo , w wyniku czego, poważnie ucierpiała cała konstrukcja pomnika . Od tamtego czasu miejsce to odbiega znacznie swym wyglądem od swej pierwotnej okazałej formy . W zamierzeniach Towarzystwa Miłośników Orzegowa od samego początku jego istnienia pojawiło się szereg działań na rzecz odratowania naszej starej nekropolii. Dzięki corocznym kwestom , w znaczący sposób stan naszego cmentarza dało się poprawić.Zebrane datki z tegorocznego kwestowania częścowo wsparte ze środkami z kwesty ubiegłorocznej przeznaczone zostaną na rekonstrukcję pomnika.Całość związanych z tym prac powierzono już w tej chwili wysoko wykwalifikowanym wykonawcom . Ich zakończenie przewidziane jest na przełom maja i czerwca 2012 roku .
wystawa fotografiiod 12 do 25 listopada wystawę fotografii I Orzegowskiego Pleneru Fotograficznego oglądać można w Centrum Handlowo- Rozrywkowym -PLAZA
Pokłosie I Orzegowskiego Pleneru Fotograficznego
Równo w miesiąc po I Orzegowskim Plenerze Fotograficznym , w restauracji Mettaxa nadarzyła się okazja do obejrzenia prac wszystkich uczestników tego Pleneru.Kilkudniową wystawę poprzedził wernisaż . 7 listopada Drink-bar Mettaxa pękał w szwach .Wśród kilkudziesięciu gości , głównie uczestników Pleneru i organizatorów znaleźli się również przedstawiciele kilku środowisk społeczno-kulturalnych naszego Miasta . Zebranych swoją obecnością zaszczycili p.Prezydent Grażyna Dziedzic oraz ks.Proboszcz Ryszard Nowak .Po części oficjalnej , zapoznaniem się z wystawioną galerią zdjęć przyszła pora na luźne rozmowy towarzyskie . Atmosfera przesympatyczna , dyskutujący jednym głosem w pochlebny sposób podkreślali niezwykle udaną inicjatywę pomysłodawców i organizatorów tego pionierskiego w naszym mieście przedsięwzięcia .Na szczególne słowa podziękowania i uznania zasługuje w tym miejscu Stanisław Burzyński właściciel lokalu, który stanął na wysokości zadania i w należyty sposób ugościł uczestników tego wernisażu . Takie wernisaże odbędą się jeszcze przy okazji otwarcia następnych wystaw m.in w restauracji ,,Stara Drukarnia " w Goduli a także w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu . A już od 12 listopada wystawę Orzegowskich Fotografii mieszkańcy naszego miasta będą mogli oglądać w wireckiej Plazie .
Strona Orzegowska ma już 7lat


10 Listopada Strona Orzegowska kończy 7lat .
Pokłosie Orzegowskiego Pleneru Fotograficznego


Chcesz zobaczyć jak jest postrzegana przez fotografów dzielnica Orzegów ?Zapraszamy do DRINK BARU „METTAXA” w Rudzie Śląskiej - Orzegowie, przy ul. K.A. Hlonda 10, na wystawę p.t.„Orzegowskie fotografie”.

W „METTAXIE” wystawę poplenerową współczesnych zdjęć można będzie oglądać
od 08.11.2011 r. do 12.11. 2011 r.


Zdjęcia, których głównym tematem jest Orzegów, klimat dzielnicy, charakterystyczna architektura i przyroda są pokłosiem pleneru fotograficznego zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa, Filię nr 14 MBP oraz Stanisławę Schimerę.
Dzięki wspaniałym pasjonatom fotografowania, którzy temat uwiecznienia Orzegowa potraktowali w sposób oryginalny i świeży, można będzie przekonać się, jak niezwykłym miejscem jest nasza dzielnica. Dla organizatorów pleneru i publiczności, największe znaczenie ma miejsce wykonania fotografii, gdyż ważny jest nastrój i emocje wywołane przedstawionym ujęciem. Cenne jest również zupełnie nowe spojrzenie uczestników pleneru na zakątki Orzegowa. Tym bardziej, iż niektórzy fotografowie przyjechali do naszej dzielnicy po raz pierwszy.

Na wystawie swoje fotografie zaprezentują: Aneta Cieślak, Sylwia Batorska, Maryna Bochon, Małgorzata Gal, Magdalena Gawarecka, Jadwiga Jakubowska, Jacek Komorowski, Michał Kulik, Artur Musik, Eugeniusz Nockowicz, Anna Pasieka, Andrzej Pasieka, Bogdan Poważa, Henryk Przybyła, Karolina Sobera i Kazimierz Wojtaszek.


Terminy i miejsca wystaw:

08.11.2011- 11.11.2011 – METTAXA,ul. K.A. Hlonda 10, Ruda Śląska – Orzegów

12.11.2011 – 25.11.2011 – C.H. PLAZA, ul. 1-go Maja 310, Ruda Śląska - Wirek

29.11.2011 – 04.12.2011 –Restauracja „STARA DRUKARNIA”, ul. K. Goduli 36

0d 05.12.2011 – kościół p.w. Św. Michała Archanioła, ul. Królowej Jadwigi 8,Ruda Śląska – Orzegów

02.01 2012 – 31.01. 2012 – Urząd Miasta Ruda Śląska

02.02.2012 – 29.02.2012 – Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty, ul. Niedurnego 69,Ruda Śląska –Nowy Bytom

*Agnieszka Płaszczyk , Stanisława Schimera


Zapraszamy!
KWESTA 2011Dzięki tegorocznej kweście zostanie odtworzony pomnik górników którzy zginęli w katastrofie w 1898 roku
,
4 urodziny Towarzystwa Miłośników Orzegowa

4 urodziny Towarzystwa Miłośników Orzegowa


28 Października swoje czwarte Urodziny obchodziło Towarzystwo Miłośników Orzegowa .W tym dniu członkowie tej organizacji spotkali się w restauracji Mettaxa .Mimo iż spotkanie miało typowo towarzyski charakter nie uciekano od spraw związanych z działalnością towarzystwa .Dominującym tematem rozmów był przygotowywany cykl poplenerowych wernisaży i wystaw jaki od 7 listopada nastąpi w kilku miejscach naszego Miasta . To z pewnością ważne wydarzenie dla naszej dzielnicy , stąd też dopieszczane zostają dosłownie wszystkie szczegóły tego przedsięwzięcia .

W trakcie urodzinowego spotkania zagościła Pani Prezydent Grażyna Dziedzic.W niezwykle ciepłych słowach odniosła się do społecznej aktywności tutejszych mieszkańców, jednocześnie przedstawiając wielce obiecujące dla nas mieszkańców Orzegowa zamierzenia poprawy wizerunku naszej dzielnicy .Zapewnienia p.Prezydent to z pewnością znaczący bodziec dla członków TMO do aktywnej kontynuacji działań w piątym już roku swego istnienia.


Zagraniczna część TMO z prezesem Markiem Kobierskim w rozmowie z panią Prezydent Rudy Śląskiej Grażyną Dziedzic na temat przyszłości naszej dzielnicyo rocznicowym spotkaniu w portalu www.wiadomosci24.pl
patrz TU
wspomnień dawnych czar


Przed nami długie jesienne wieczory , pora , której często towarzyszy zaduma , refleksja , wracanie pamięcią w lata swej młodości.Zaglądając do albumów często wspominamy radosny, beztroski czas , spędzany w gronie swych rówieśnikow .Spoglądając na to zdjęcie chciałoby się zapytać ; kaj som chopcy z tamtych lot ? Czy ktoś tu rozpoznaje siebie lub bliskich ?Fotografia jest wykonana w latach 60-tych na boisku na zandzie (obecny teren szkoły podst.nr.6)a została nadesłana przez jednego z mieszkańców Orzegowa od wielu lat mieszkającego w Niemczech
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
kontakt z administratorem
kontakt
PARAFIA ŚW.MICHAŁA W ORZEGOWIE

Portal PARAFII
Ruda Śląska

Portal Rudy Śląskiej
wirtualny spacer po Orzegowie

Wyświetl większą mapę
wirtualny spacer po Orzegowie
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

12/06/2018 13:20

29/05/2018 21:21
W wieku 87 lat zmarł ś.p. Alojzy Kotusz ,,Karolowiec" , w latach 1960-61 prezes klubu KS 27 Orzegów.Pogrzeb w środę o 9.15 w Wirku w kośc.św.wawrzyńca

29/05/2018 08:28

18/03/2018 14:35
W wieku 84 lat zmarł śp. Stanisław Mgłosiek ,były kierownik szkoły podst. nr 38 ,Pogrzeb w środę 21 marca o godz.11.00 w Goduli

01/03/2018 15:12

02/02/2018 23:10
Żeby myśleć o awansie, to Kazachstan musi wygrać z Rosją różnicą minimum 5 bramek. Szkoda, że tak wysoko przegraliśmy.

02/02/2018 16:13
na pocieszenie w pierwszym meczu dosyć sensacyjnie zremisowali z Rosją -wicemistrzem Europy 1-1

01/02/2018 23:44
Niestety porażka 1:5. Gładczak i Widuch grali. Szanse na awans prawie zerowe Angry

31/01/2018 20:44
1 luty- Polsat mecz ME w futsalu Polska -Kazachstan z udziałem naszego Roberta Gładczaka

31/01/2018 09:02
Wczoraj zmarła moja kuzynka Janina P.

30/01/2018 11:28
Była koksownia, będzie park z alejkami: https://silesion..
..29-01-2018
Smile

25/01/2018 11:28
OSP to Ochotnicza Straż Pożarna

21/01/2018 17:56
dzisiaj na Halembie na mszy o godz.8.00 do środka kościoła wtargnął dzik! SmileLudzie się mocno wystraszyli ale ten dzik jeszcze chyba bardziej

15/01/2018 20:39
kolejna smutna wiadomość dotycząca byłych piłkarzy Szombierek .W wieku 53 lat zmarł Bogusław Cygan , niedawno odszedł Stanisław Bykowski .Wielcy piłkarze klubu , któremu kiedyś mocno k

14/01/2018 22:17
Pamiyntom Grzesia ze szkoły.[*]

Wygenerowano w sekund: 0.09 3,162,066 Unikalnych wizyt