Lipiec 22 2018 14:26:21
ROZMOWY Z...
*Gabriela Kotkowiak
*Jerzy Sobera
*Rudolf Fronczek
*Bronisław Machoń
*Karolina i Adam Krawczyk
*Bogusław Poważa
Orzegów
*** Powrót do strony głównej

Historia
Orzegowianie
Orzegów 1939 -1945
Parafia
Sport
Informator
*Ulice Orzegowa
Powspominajmy
Galeria Zdjęć
*Orzegów - galeria zdjęć

*Z orzegowską faną przez świat
FILMOTEKA ORZEGOWSKA
*nagrania filmowe


prezentacja zdjęć
*Orzegów,,,ja w sobie go mam (piosenka)
*Orzegów-prezentacja
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 187
· Najnowszy użytkownik: robi2
Statystyki
statystyka
pogoda w Orzegowie
*Pogoda
Przetłumacz stronę

od niedzieli do niedzieli (126)


***


Kibicujemy naszym sportowcom


Wspaniała sobota naszych sportowców


Tym razem cotygodniowy blok informacji związanych z naszą dzielnicą wyjątkowo rozpoczyna dział sportowy ,,Kibicujemy naszym sportowcom " Mamy naprawdę komu kibicować !.
Sobota 7 kwietnia 2018 zapisze się złotymi zgłoskami w historii orzegowskiego sportu

Mega dziewczyny z mega medalowym dorobkiem


Wspaniały sukces naszych zapaśniczek, na co dzień trenujących w orzegowskiej hali w ZKS Slavia !!!

Natalia Strzałka i Natalia Kubaty - mistrzyniami Polski !!!

Daria Szymeczko i Kamila Kulwicka wicemistrzyniami ! o krok od medalu Dominika Kulwicka , która zajęła 5 miejsce . GRATULACJE!!!
Dla przypomnienia nasze obydwie złote medalistki powtórzyły swój sukces z ubiegłego roku
Nasze dziewczyny zajęły też 2 miejsce w kraju jako zespół .Na zdjęciu z trenerką Elżbietą Garmuewicz .---------------------------------------------


Kolejny duży sukces Mateusza Malika


Lepszego prezentu urodzinowego mama ,Mateusza nie mogła sobie wymarzyć .Dokładnie w dniu jej urodzin Mateusz z kolejnym rekordem życiowym, od dziś wynoszącym w dwuboju 168 kg (poprawiony o 10 kg) zdobył złoty medal a tym samym Mistrzostwo Śląska w podnoszeniu ciężarów do lat 20.


Na wynik złożyło się 65 kg w rwaniu i równe 100kg w podrzucieMateusz na pomoście


Warto dodać ,że prezent urodzinowy dla naszej Beatki był podwójny , ponieważ startujący w tych zawodach jej bratanek Patryk Straszok zdobył medal brązowy .


---------------------------------------------


Jakub Kamiński pewnym punktem reprezentacji U-16
Trener reprezentacji Polski do lat 16 (rocznik 2002) Przemysław Małecki ogłosił kadrę na zgrupowanie oraz mecze towarzyskie przeciwko Holandii (10 kwietnia, 15:00, Buftea), Czechom (12 kwietnia, 15:00, Buftea) oraz Rumunii (14 kwietnia, 18:00, Mogoșoaia).
Wśród powołanych znalazł się ponownie Jakub Kamiński
---------------------------------------------


Porażka Gryfów


Nie do końca jak widać była to radosna sobota dla naszych sportowców .Porażka na własnym boisku zawsze bardziej boli tym bardziej z rywalem , z którym do tej pory przeważnie wygrywaliśmy .
Przeciwnicy z Zielonej Góry znacznie się wzmocnili w przerwie zimowej w stosunku do poprzednich sezonów i to było widać na boisku, gdzie praktycznie od początku kontrolowali przebieg meczu i bezpiecznie dowieźli do końca swoją przewagę punktową


Na pocieszenie za to dotarła inna informacja


Grający w K. S. RUGBY Ruda Śląska Szymon Majchrzak powołany został do reprezentacji Polski U20 na Mistrzostwa Europy w Portugalii (06-15 kwietnia br.) Szymonowi i wszystkim jego trenerom serdecznie gratulujemy!

***Rok 2018 Rokiem Karola Goduli i Joanny
Towarzystwo Miłośników Orzegowa w tym roku postanowiło w jakiś szczególny sposób przypomnieć postacie Karola Goduli i Joanny Schaffgotsch


Niestety, co potrafi wprowadzić w zdziwienie, oboje są postaciami prawie nieznanymi w świadomości nie tylko Niemców i Polaków, ale i również Górnoślązaków.,, Jest to smutne, bo znane są doskonale nazwiska wojskowych i polityków, które bez takich ludzi jak Godula w ogóle nie weszłyby
na karty historii ".(źródło) Wczytując się w życiorys Karola Goduli, a przede wszystkim w listę jego dokonań każdy musi dostrzec jakiego formatu to była postać.Karol Godula żył 67 lat, z tego pracy poświęcił 47 lat. Potrzebował pół wieku aby zbudować największe imperium przemysłowo - finansowe (majątek własny i rodziny Ballestrem) w ówczesnych Niemczech. Doskonały organizator, innowator, przedsiębiorca, a przede wszystkim wizjoner. Nie bojący się nowych rozwiązań, nowych wyzwań.
Człowiek, który położył podwaliny pod cały górnośląski przemysł. Pionier przeobrażeń industrialnych w Europie.
Był jednym z filarów rozwoju gospodarczego Europy, jej dzisiejszego dobrobytu. Bez takich osób historia XIX i XX wieku potoczyłaby się w całkiem innym kierunku.
TU czytaj więcej o postaci Karola Goduli


Opowieść o Joannie Gryzik późniejszej hrabinie Schaffgotsch brzmi jak prawdziwa bajka o Kopciuszku. Uboga dziewczynka została dziedziczką ogromnego majątku.


Przyszła hrabina i dziedziczka milionowej fortuny urodziła się 29 kwietnia 1842 roku w Porębie (obecna dzielnica Zabrza), w zwykłej chłopskiej chacie. Ojciec Jan i matka Antonia byli zwyczajną, biedną śląską rodziną. Ojciec pracował w hucie cynku należącej do największego śląskiego przedsiębiorcy Karola Goduli - zwanego "królem cynku". Matka Joanny pracowała u Goduli jako służąca. Karol Godula, który własnymi siłami doszedł do wielkiego majątku, nie miał jednak rodziny ani dziedzica tej fortuny. Fortuna jaką zgromadził była jedną z największych w dziejach Śląska. Joanna bardzo wcześnie straciła ojca. Jej matka zmuszona była zabierać córkę do domu Goduli w którym pracowała.

Podobno pewnego razu, gdy Godula pracował w swym gabinecie, mała Joasia podeszła do niego nie okazując strachu czy respektu dla posępnego i dumnego pana. Karol był tym tak zaskoczony i ujęty jej bezpośredniością, że postanowił się nią zaopiekować. Odtąd Joasia wychowywała się w domu Goduli w Rudzie, który zaangażował dla niej nawet prywatnego nauczyciela. W kwietniu 1848 roku ciężko chory udał się na leczenie do Wrocławia zabierając ze sobą Joasie. Dzień przed swoją śmiercią sporządził testament przed komisją sądową. Jego wykonawcą został przyjaciel, doradca i prawnik - Maksymilian Scheffler. Okazało się, że Godula w testamencie zapisał cały swój majątek sześcioletniej Joasi.


TU czytaj więcej o Joannie Schaffgotsch
Hrabiostwo Joanna i Ulrich Schaffgotschowie , wizytujący przebudowę kościoła w Orzegowie.

Autor obrazu ;Bogusław Poważa
.

Joanna Schaffgotsch zmarła w 1910 r. w Kopicach. Została pochowana w tamtejszym mauzoleum. – W 1945 r. zwłoki Joanny i jej męża z mauzoleum wyciągnęli albo czerwonoarmiści, albo poszukiwacze skarbów. Faktem jest, że zostały sprofanowane, a następnie pochowane w zbiorowej mogile w pobliżu mauzoleum przez lata niszczała również budowla. W porozumieniu i za zgodą rodziny Schaffgotsch, pozbierano szczątki i pochowano je w zbiorowej, symbolicznej mogile tuż obok grobowca Joanny i Ulricha (na przykościelnym cmentarzu, gdzie spoczywają do dnia dzisiejszego).

Maciej Mischok , o którym będzie jeszcze okazja kiedyś napisać więcej jest nie tylko wieloletnim pasjonatem biografii i dokonań Karola Goduli i Joanny Schafgotsch ale jest też inicjatorem odnowy mauzoleum i ponownego pochówku Hrabiny Schafgotsch. To w tym celu , między innymi pojawił się kilkakrotnie w Rudzie Śląskiej a także w Orzegowie, w parafii i na spotkaniu z członkami TMO. Nawiązała się już w tej chwili pewna współpraca, która stale się rozwija co w kontekście Roku Karola Goduli i Joanny Schafgotsch ogłoszonym przez nasze stowarzyszenie doskonale wpisuje się w działania mające na celu promowanie tych dwóch jakże znaczących dla rozwoju naszego Miasta i dzielnicy już o całym Śląsku nie mówiąc wielkich postaci..
Aktywność społeczników związanych z panem Mischokiem w zakresie pozyskiwania środków na odbudowę mauzoleum i przywrócenia go do dawnej świetności została zauważona . Dzięki ich staraniom obiekt wpisano na wojewódzką listę zabytków. Teraz pojawiła się też pomoc z Warszawy.Na Grobowiec przeznaczono trzysta tysięcy złotych. Projekt jego rewitalizacji jest już gotowy. Prace powinny się skończyć po czterech miesiącach. Potem przyjdzie czas na remont wnętrza mauzoleum. Potrzebne są zatem kolejne fundusze, dlatego m.in 29 kwietnia w Kopicach odbędzie się kilkugodzinna impreza plenerowa z mszą w tamtejszym kościele w intencji Joanny Gryzik i rodziny Schaffgotsch .Podczas tej imprezy , której szczególy są umieszczone na plakacie odbędzie się również licytacja na rzecz ratowania Mauzoleum .
W tym dniu wybiera się też w to miejsce (ok.130 km)ekipa z Orzegowa.Jak liczna na razie nie wiadomo . W najbliższym czasie podanie zostanie dokładna informacja na ten temat i być może pojawi się możliwość zapisów na przejazd do Kopic autokarem.***Czas na fundamenty


Po pracach ziemnych kolejnym etapem robót przy budowie domu mieszkalnego który w niedalekiej przyszłości stanie w miejscu gdzie kiedyś znajdował się Dom Kultury, są fundamenty .W tym przypadku zastosowany będzie system fundamentów na palach.Takie rozwiązania stosuje się w miejscach , gdzie konieczne jest przeniesienie dużych skoncentrowanych obciążeń na głębsze (bardziej wytrzymałe) warstwy gruntu.
W tej chwili przygotowywane jest zbrojenie pod ławy i stopy fundamentowe , które spoczywać będą nie jak w powszechniej stosowanych technologiach wyłącznie bezpośrednio na gruncie , lecz także na wierzchołkach pali zagłębionych w gruncie.
Zarówno zima , czasochłonne pracy ziemne jak i samo palowanie pod fundamenty na razie nie skutkują jakimś widocznym postępem prac .Tak naprawdę wraz z nastaniem wiosny sezon budowlany dopiero się rozpoczął .Teraz już z tygodnia na tydzień obraz tego miejsca będzie się mocno zmieniał .Samo wznoszenie ścian budynku to ten etap robót , którego efekty są najbardziej widoczne.Czas budowy takiego budynku powinien się zamknąć w 24 miesiącach.


***Historia KS 27 Orzegów -warto ją mieć!

W dalszym ciągu zachęcam do zakupu książki poświęconej historii KS 27 Orzegów .To doskonały prezent zwłaszcza dla osób związanych w przeszłości z życiem sportowym naszej dzielnicy.Książka zawiera kilkadziesiąt interesujących fotografii z okresu istnienia tego klubu .Do nabycia w cenie 20 zł w Muzeum Miejskim w Rudzie ,a także w Galeriii Czapla w Orzegowie w każdą niedzielę od godz.10-13 -tej .W najbliższym czasie podane zostaną również inne miejsce gdzie będzie można tę książkę dostać.

***Gdzie Orzegów , gdzie Godula


Który to już raz powraca ten temat .Za każdym razem pisząc o błędnym przypisywaniu niektórych miejsc znajdujących się w Orzegowie - Goduli, staram się z tego nie robić jakiegoś mega problemu , bo takim też nie jest ale trzeba przyznać ,że ilość takich informacji jest zatrważająca . W dodatku ich źródła są przeróżne Od lokalnych gazet , poprzez różnego rodzaje portale , wydawnictwa, urzędy , aż do map , gdzie ten Orzegów na różne sposoby jest okrojony.Czytałem już o stadionie, uwaga! Bulok w Goduli , o szkole podstawowej nr 6 w Goduli .Z tego zdjęcia wynikałoby ,że i ratusz jest godulski .

Bez komentarzaTo kolejna z takich ,,perełek " .W wydanym w 2007 roku naprawdę pięknym,bogato ilustrowanym albumie, w formie promocji naszego miasta ukazano wszystkie nasze dzielnice z ich powiedzmy reprezentacyjnymi miejscami.Opisy o historii każdej dzielnicy w naszym i angielskim języku .Każdy mógł się z takiego wydania wiele dowiedzieć o naszym mieście , również i tego ,że osiedle Powstańców Śląskich leży w Goduli.***Efekty prac na rynku coraz bardziej widoczneJeszcze niedawno zastanawialiśmy się jak wszystko to co związane było z przebudową naszej centralnej części dzielnicy , będzie wyglądać już w tej fazie finalnej.Teraz choć do końcowego efektu jeszcze trochę brakuje , to już zaczyna się nam wyłaniać kawał nowo wykreowanej przestrzeni , na razie takiej nieco surowej ale już w tej chwili puszczając trochę wodze wyobraźni możemy widzieć to wszystko w połączeniu z zielenią ,na pewno kwiatami , z ławkami , latarniami no i z oczekiwaną w tym miejscu fontanną .

Na rynku w tej chwili wznoszony jest tzw.domek wodny czyli obiekt kubaturowy , w którym znajdować się będzie automatyka i technologia wody dla fontanny.Jest on wykonywany z cegły klinkierowej i będzie architektonicznie nawiązywać do tutejszej zabudowy. Na obu ścianach szczytowych mają zostać zainstalowane podświetlone zegary.***Orzegowskie nagrania filmowe(19)


Samo nagranie na pierwszy rzut oka nie porywa niczym specjalnym , bo też treść tego filmiku jest bardzo prozaiczna.Lokomotywa pędząca przed siebie , w takiej sobie bliżej nieokreślonej scenerii .Banał .Może by i tak to trzeba było określić.Gdy się jednak pojawia wraz z tym nagraniem informacja na jego temat , filmik ten staje się ważnym zapisem dokumentalnym , oglądając go ,wypada sobie uzmysłowić , że jesteśmy świadkami kolejnego kroku w kierunku całkowitego pozbawienia industrialnego oblicza Orzegowa z jakim spotykaliśmy się przez wiele ostatnich pokoleń. Wraz z likwidacją kopalni Karol i koksowni kolejno znikały z naszego krajobrazu wieże szybowe , kominy i hałdy.To wszystko rozciągało się w czasie .Dziś gdyby się rozejrzeć praktycznie nie ma już u nas głębszego śladu po przemyśle jaki dominował u nas przez ponad 200 lat. Teraz musimy się odzwyczaić od kolejnego widoku jaki nam towarzyszył przez wiele dziesiątek lat .

Filmik ten ukazuje ostatni kurs pociągu piaskowego na linii kolejowej przebiegającą przez Orzegów w stronę Szombierek . To historyczne wydarzenie miało miejsce w dniu 30.08.2016roku
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
kontakt z administratorem
kontakt
PARAFIA ŚW.MICHAŁA W ORZEGOWIE

Portal PARAFII
Ruda Śląska

Portal Rudy Śląskiej
wirtualny spacer po Orzegowie

Wyświetl większą mapę
wirtualny spacer po Orzegowie
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

12/06/2018 13:20

29/05/2018 21:21
W wieku 87 lat zmarł ś.p. Alojzy Kotusz ,,Karolowiec" , w latach 1960-61 prezes klubu KS 27 Orzegów.Pogrzeb w środę o 9.15 w Wirku w kośc.św.wawrzyńca

29/05/2018 08:28

18/03/2018 14:35
W wieku 84 lat zmarł śp. Stanisław Mgłosiek ,były kierownik szkoły podst. nr 38 ,Pogrzeb w środę 21 marca o godz.11.00 w Goduli

01/03/2018 15:12

02/02/2018 23:10
Żeby myśleć o awansie, to Kazachstan musi wygrać z Rosją różnicą minimum 5 bramek. Szkoda, że tak wysoko przegraliśmy.

02/02/2018 16:13
na pocieszenie w pierwszym meczu dosyć sensacyjnie zremisowali z Rosją -wicemistrzem Europy 1-1

01/02/2018 23:44
Niestety porażka 1:5. Gładczak i Widuch grali. Szanse na awans prawie zerowe Angry

31/01/2018 20:44
1 luty- Polsat mecz ME w futsalu Polska -Kazachstan z udziałem naszego Roberta Gładczaka

31/01/2018 09:02
Wczoraj zmarła moja kuzynka Janina P.

30/01/2018 11:28
Była koksownia, będzie park z alejkami: https://silesion..
..29-01-2018
Smile

25/01/2018 11:28
OSP to Ochotnicza Straż Pożarna

21/01/2018 17:56
dzisiaj na Halembie na mszy o godz.8.00 do środka kościoła wtargnął dzik! SmileLudzie się mocno wystraszyli ale ten dzik jeszcze chyba bardziej

15/01/2018 20:39
kolejna smutna wiadomość dotycząca byłych piłkarzy Szombierek .W wieku 53 lat zmarł Bogusław Cygan , niedawno odszedł Stanisław Bykowski .Wielcy piłkarze klubu , któremu kiedyś mocno k

14/01/2018 22:17
Pamiyntom Grzesia ze szkoły.[*]

Wygenerowano w sekund: 0.06 3,187,648 Unikalnych wizyt